یک منبع خبری روسی با اعلام اینکه در جریان برگزاری نمایشگاه هوا فضای «ماکس ۲۰۱۵» میان تهران و مسکو مذاکراتی برای همکاری های فنی و دفاعی، خرید هواپیما و جنگنده صورت گرفته است.

در آخرین روز کار نمایشگاه ماکس ۲۰۱۵ به نقل از منبعی که نامش را ذکر نکرد، گزارش داد: ایران نه فقط به خرید هواپیماهای نظامی و تجهیزات نیروی دریایی بلکه به تولید این نوع سامانه ها علاقه مند است.

منبع نظامی - دیپلماتیک روسی افزوده است: ایران در زمان حاضر مذاکرات در مورد خرید چند جنگنده سوخو۳۰، جت پیشرفته آموزشی یاک - ۱۳۰ و همچنین کشتی های سطحی کلاس ناوچه و زیردریایی ها را انجام می دهد.

به گفته این منبع، ایران در زمینه همکاری های نظامی و فنی با روسیه می خواهد فقط خریدار نباشد بلکه به توسعه مشترک و تولید مجاز این تجهیزات در خاک خود علاقه دارد.

نمایشگاه ماکس ۲۰۱۵ که امروز(یکشنبه) در مسکو به کار خود پایان داد، دربرگیرنده نمایش دستاوردهای نظامی و غیرنظامی هوایی، دریایی و زمینی، سامانه ها موشکی و هوا فضا بود که صدها شرکت از ۴۰ کشور مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران در آن حضور داشتند.

هیات بلندپایه علمی و فناوری به ریاست «سورنا ستاری» معاون رییس جمهوری در این حوزه، هیات تخصصی وزارت دفاع و هلال احمر از این نمایشگاه دیدن کردند.