تمرکز جنگ لابی بر سر توافق ایران در حال حاضر متمرکز روی دموکرات های کنگره است.

نیویورک تایمز نوشت: اوباما که در تعطیلات تابستانی به ویلایی اجاره ای در حاشیه اقیانوس اطلس رفته است از آنجا در حال پیگیری تماس های تلفنی به اعضای دموکرات کنگره است تا حمایت آنها از توافق هسته ای ایران را در آستانه رای گیری ماه آینده درباره این توافق در کنگره جلب کند.

به گفته یک مسئول کاخ سفید که درباره این تماس های خصوصی تنها به این شرط گفتگو کرد که نامش فاش نشود، اوباما در این تماس ها به نمایندگان دموکرات می گوید اگر قرار است از توافق حمایت کنید کاخ سفید علاقمند است که این حمایت به طور مشخص اعلام شود.

این درخواست های شخصی رییس جمهور بخشی از لابی های هماهنگ کاخ سفید با حمایت ائتلاف سازمان های پیشرو و ضد جنگ است که با هدف ترغیب دموکراتهایی پیگیری می شود که هنوز تصمیمی درباره حمایت یا عدم حمایت از توافق هسته ای با ایران اتخاذ نکرده اند.

این ائتلاف نشست هایی هفتگی در اتاق کنفرانس دفتر گروه موسوم به صندوق پلوشیرز در مرکز شهر واشنگتن دارد که گروهی ضد تسلیحات هسته ای به شمار می رود. این ائتلاف درحال تدوین استراتژی و طرح های تبلیغاتی و تدوین و تنظیم نامه ها و درخواست هایی برای اعمال فشار برای تحقق این هدف خود است.

همزمان مخالفان توافق نیز به همین اندازه سازمان یافته هستند.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل نیز که از مخالفان شدید توافق به شمار می رود از راه دور در تلاش برای اعمال فشار به نمایندگان کنگره است. ران درمر سفیر اسراییل در آمریکا نیز که از افراد نزدیک به نتانیاهو است با دهها نماینده برای مخالفت با توافق لابی کرده است.

یک مسئول اسراییلی که خواست نامش فاش نشود نیز گفت سفیر اسراییل در آمریکا در ماه اخیر با بیش از شصت سناتور و عضو کنگره بازدید کرد.

وی گفت نتانیاهو با همه به ویژه دموکرات ها صحبت می کند که به نظر می رسد تصمیم گیر نهایی درباره این مسئله خواهند بود. وی گفت نتانیاهو در تلاش برای آن است که مطمئن شود آنها به طور مستقیم دیدگاه های اسراییل را می شنود.