سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک درباره خبرها پیرامون سفر سردار سلیمانی به مسکو اعلام کردند این شایعات بی اساس است در چارچوب رقابت های انتخاباتی آمریکا مطرح می شود.

ظریف گفت: این شایعات در چارچوب رقابت های انتخاباتی آمریکا انجام می شود که صحت ندارد.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد روسیه نقشی مهم را در اجرای توافق هسته ای ایران و قدرتهای جهانی ایفا خواهد کرد.

وی تصریح کرد روسیه خود را به حمایت از ایران در شرایط دشوار پایبند کرده است و این سبب تقویت همکاری های دوکشور خواهد شد. ظریف همچنین اعلام کرد ما در دیدارهای خود بر ضرورت حل مشکلات منطقه از راه های سیاسی تأکید کردیم. باید مشکلات منطقه بدون دخالت خارجی و از مسیرهای سیاسی حل و فصل گردد.

وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد رفع تحریمها، تمامی موانع را در برابر همکاری های اقتصادی با روسیه برطرف خواهد کرد.

ظریف در این کنفرانس همچنین ابراز امیدواری کرد همکاری های هسته ای با روسیه در زمینه های مختلف از جمله توسعه نیروگاه بوشهر ادامه داشته باشد.

وزیر خارجه روسیه نیز در این کنفرانس اعلام کرد خبرها درباره سفر سردار سلبمانی به مسکو شایعاتی بی اساس است.

لاوروف افزود: توافق هسته ای سبب تقویت اعتمادهای منطقه ای خواهد شد و موانع پیش رو را بر طرف خواهد کرد. وی تصریح کرد سوریه راه حل سیاسی دارد که جز از طریق سوری ها و بدون دخالت خارجی حاصل نخاوهد شد.

وی اعلام کرد روسیه با درخواست برخی طرف ها برای رفتن بشار اسد مخالفت کرد.

وی تصریح کرد همکاری میان روسیه و ایران تمامی زمینه ها را شامل می شود و بزودی همکاری برای ساخت ۸ رآکتور جدید هسته ای برای ایران انجام خواهد شد.

وی همچنین درباره بحران سوریه تصریح کرد موضع مسکو از زمان شروع بحران این کشور تغییری نداشته است.

وی اعلام کرد متأسفانه درگیری های نظامی در دونباس بار دیگر از سر گرفته شد. لاوروف اعلام کرد تحولات دونباس نشان می دهد کی یف آماده حملات جدید است. وزیر خارجه روسیه همچنین از لزوم پایبندی به حقوق شهروندان در دونباس سخن گفت.