یک تحلیلگر مسائل سیاسی، رسیدن کشور به توسعه سیاسی را از مهمترین دستاورد توافق وین عنوان کرد و در عین حال ایراداتی را به برخورد با تحلیل‌های ارائه شده در مورد آن وارد دانست.

صادق زیبا‌کلام در همایش اصلاح طلبان شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در دهدشت با اشاره به جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی افزود: مجلس شورای اسلامی جایگاه مهمی در قانونی اساسی دارد، اما متاسفانه مجلس کشور ما نه تنها در رأس امور نظام نیست بلکه بعضی وقت ها این سوال پیش می‌آید که مجلس در کجای این نظام قرار دارد؛ تجربه نشان داده وقتی مجلس در موضوعات مهم مملکتی دخالت نداشته و امور به مسئولان سپرده شده حاصل کار رضایت‌بخش نبوده است.

وی با اشاره‌ای به رویدادهایی که مجلس در مورد آن‌ها سکوت کرده است و انتقاد از این رویکرد، حساسیت امروز مجلس بر سر مسئله هسته‌ای را «کار خوبی» دانست و اظهار کرد: بدترین پاسخی که ما اصلاح طلبان می‌توانیم به مجلس بدهیم اینست که شما در هشت سال گذشته کجا بودید؟ در ۶ سالی که آقای جلیلی مذاکره می‌کرد کجا بودید؟

وی دخالت مجلس در امور مهم کشور را ضروری خواند و گفت: این‌که مجلس نه در هشت سال دفاع مقدس و نه در آن هشت سال دولت احمدی‌نژاد در امور هسته‌ای دخالت نکرده است خوب نبوده و دودش در چشم ملت رفته و فکر نکنند که نتیجه کارشان خیلی مشعشع و درخشان بوده است. ما باید از روشی که در مجلس آمریکا اعمال می شود درس بگیریم آن‌ها برنامه‌های خو را بصورت زنده پخش و ترجمه می‌کنند. خوشحالم که می‌بینم کمیسیون امنیت ملی مجلس ما هم وزیر خارجه و تیم مذاکره کننده را به مجلس می‌برند و از آن‌ها سوال می‌کنند. اتفاقا مجلس باید تیم مذاکره کننده را به صلابه بکشد نه این‌که بگوید این‌ها وکلای ما هستند و از حقوق ما باید دفاع کنند، باید ببینیم آیا این توافقی که صورت گرفته به نفع ملت ایران و مملکت ما هست یا نه.

وی تاکید کرد: «این‌که باید مجلس در رأس امور باشد و در امور نظام مداخله کند، نظام مردم سالاری است؛ نظام مبتنی بر مردم‌سالاری هم باید چند اصل داشته باشد تا بتوانیم بگوییم مردم‌سالاری است؛ عزل و نصب، اراده و قدرت، مردم و پاسخگو بودن از اصول مهم نظام مردم سالاری است و این‌ گرایش که همه چیز محرمانه باشد، جای تاسف دارد.

زیبا کلام با بیان این‌ اعتقاد که «موضوع هسته‌ای بیش از آن‌چه به خیر و صلاح مردم باشد بیشتر در خدمت یک جریان سیاسی بوده که از آن به نفع غرب‌ستیزی بهره‌برداری شده است» بحثهزینه و فایده را یک امر مهم در مسئله هسته‌ای خواند و گفت: چرا هزینه و فایده نباید بر هسته‌ای مطرح شود؟ چرا هسته‌ای باید بصورت یک بت دربیاید که همه باید در برابرش تعظیم کنند وهیچ کس جرات نکند به هسته ای چپ نگاه کند؟ هسته‌ای بت نیست، آیه قرآن نیست، چرا هیچ‌کس درباره‌اش صحبت نکند؟ خیلی از پدیده‌ها را مقدس می‌کنیم و وقتی مقدس کردیم دیگر دست هیچکس به آن نمی‌رسد با این کارها به مقدسات توهین می‌کنیم.

وی اقتصاد دولتی را فاسد خواند و گفت: تا زمانی که اقتصاد وابسته به دولت باشد حتی با وجود توافق هسته‌ای هیچ گونه رشدی نخواهد داشت.

وی هم‌چنین با اشاره به انتخابات پیش رو از آن‌چه به عنوان «عبور از آتش رد صلاحیت» تعبیر کرد، به عنوان «مهمترین مشکل طیف اصلاح‌طلبان» یاد کرد و انسجام درونی آن‌ها را خواستار شد و اظهار کرد: اگر این انسجام درونی میان اصلاح‌طلبان حفظ نشود، قبل از رد صلاحیت به دست خودتان رد خواهید شد.