احتمال تمدید مجدد مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک در وین پس از هفتم این ماه هم وجود دارد.

با اینکه تمدید مذاکرات تا هفتم این ماه میلادی اعلام شد، اما اگر مذاکرات در این مدت هم به نتیجه نرسد، احتمال تمدید دوباره مذاکرات به مدت یک هفته دیگر وجود دارد.

به نظر می رسد طرف های مذاکره کننده با این مسئله مشکلی نداشته باشند.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران امروز اعلام کرد مهمترین مسئله دستیابی به توافقنامه خوب است که بیشتر از تعیین مهلت برای مذاکرات اهمیت دارد. البته برای آمریکاییها مهم است که این توافقنامه پیش از نهم این ماه به کنگره ارائه شود تا امکان تایید آن وجود داشته باشد.

تهیه فرمول توافقنامه نهایی

از سوی دیگر، خبرنگار ما کسب اطلاع کرد که گروههای مذاکره کننده در سطح کارشناسان و افراد فنی فرمول توافقنامه نهایی درباره برنامه هسته ای ایران را تهیه کرده اند.

کارشناسان این فرمول را به معاونان وزیران امور خارجه عرضه کرده اند تا آنها نیز نسخه این فرمول را به وزیران خارجه تحویل دهند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و جان کری وزیر خارجه آمریکا در وین حضور دارند. به نظر می رسد آنها نیز این فرمول را دریافت کرده اند و جزئیات این موضوع را پیگیری می کنند. این خبر هم اکنون مهم ترین خبر در وین است، علاوه بر اینکه آمدن وزیران خارجه سه کشور اروپایی فردا پنجشنبه به وین از دیگر خبرهای مهم در وین است. انتظار می رود وزیران خارجه سپس به کشورهای خود بازگردند تا با رهبران سیاسی خود پیش از گرفتن تصمیم نهایی رایزنی کنند

اطلاعات به دست آمده از مذاکرات و هیئتها نشان می دهد واشنگتن قصد دارد[پیش نویس] قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ابتدا به صورت بیانیه از طرف ریاست شورای امنیت صادر شود تا به کنگره داده شود و کنگره آنرا پیش از تعطیلات تابستانی تصویب کند. قطعنامه پس از آن به شورای امنیت سازمان ملل متحد تحویل داده خواهد شد.