دکتر " علی لاریجانی " در ششمین نشست مشترک مجلس و دولت که عصر امروز(یکشنبه ۳۱ خرداد) در سالن اجلاس سران به میزبانی قوه مجریه برگزار شد، با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای گفت: امیدوارم مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱ + ۵ به نتیجه مطلوبی برسد، زیرا این موضوع قطعاً‌ از لحاظ اقتصادی به کشور کمک خواهد کرد، از این‌رو همه باید در جهت حمایت از وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده تلاش کنیم.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای مذاکرات سختی است و از این‌رو تیم مذاکره‌کننده کشورمان باید از همه جهات مورد حمایت باشند. همچنین مهم است که حس کنیم که در یک جبهه واحد قرار داریم، زیرا در جبهه مخالف علناً گفته‌اند که ما به دنبال آن هستیم که پیچ و مهره‌های تاسیسات هسته‌ای ایران را باز کنیم، بنابراین در مقابل چنین حریفی باید هم‌صدا بود. البته وضعیت کشور هم چنین رویکردی را اقتضا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه " مذاکرات هسته‌ای نبرد سنگین دیپلماتیک است "، گفت: قطعاً تمام مسئولان باید از تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای حمایت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم همدلی و همزبانی میان قوای سه‌گانه، گفت: ایشان در دیدار اخیر خود با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجدداً بر لزوم توجه به هم‌دلی و هم‌زبانی علی‌الخصوص میان مجلس و دولت تاکید داشتند. معظم‌له فرمودند دولت در وسط میدان است و باید به او کمک کرد. البته به نظر من این فرمایشات در شرایط فعلی از جهات مهمی همچون اقتصادی و داخلی، مسائل هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای قابل توجه است، از این‌رو امیدوارم بیش از گذشته تلاش کنیم با توجه به مشکلات مردم، وقت‌مان را صرف حل مسائل اساسی کشور کنیم.

لاریجانی با اشاره به رویکرد مثبت مجلس در تصویب قانون رفع موانع تولید، گفت: در شرایط کنونی کشور با وضعیت رکودی روبه‌رو است، بنابراین اجرای این قانون به حل مسائل و مشکلات و خروج اقتصاد از رکود کمک می‌کند. البته در قانون آیین‌نامه‌های مختلفی پیش‌بینی شده که امیدواریم دولت در آینده این آیین‌نامه‌ها را تصویب کند.

وی تصریح کرد: قطعاً دغدغه اصلی نمایندگان مجلس بهبود رونق تولید در حوزه کسب و کار است، زیرا در تمام حوزه‌های انتخابیه شرایط اقتصادی با رکود مواجه است. من ۲ روز قبل با رئیس کل بانک مرکزی نشستی داشتم و به او گفتم که باید برای معوقات و مسائل سرمایه در گردش کارخانجات فکری شود که قطعاً این موضوع در اولویت قرار دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط کنونی در خیلی از استان‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد از واحدهای تولیدی غیرفعال هستند، افزود: البته در دولت مصوبه‌ای گذرانده شده مبنی بر اینکه هیاتی از سوی استانداری‌ها برای کمک به تولید صنایع تشکیل شود که این اقدام بسیار مثبت است، اما باید دولت اختیارات این حوزه را افزایش دهد تا بانک‌ها زیر بار برنامه‌های آنها بروند.

لاریجانی با اشاره به تمهیدات مجلس برای واگذاری طرح‌های استانی به بانک‌ها و بخش خصوصی، تصریح کرد: مجلس در قانون اختیارات لازم را به دولت داده و حتی در قانون بودجه اعتباری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای تکمیل پروژه‌ها به بانک‌ها اختصاص داده تا پس از اتمام، طرح‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند. البته ما در سفر به استان‌ها شاهدیم که بخش خصوصی آمادگی لازم را برای شرکت در پروژه‌ها و سایر اقدامات دارد.

وی با اشاره به تاکیدات قانون مبنی بر حذف یارانه پردرآمدها، ادامه داد: اخیراً در سفری که به شهر تبریز داشتم، استاندار آذربایجان‌شرقی در رابطه با موضوع حذف یارانه‌ها طرح مناسبی را مطرح کرد که براساس آن در صورت موافقت دولت، حذف یارانه‌ها در شهرستان‌ها به استانداری‌ها واگذار شود، زیرا آنها بهتر می‌توانند افراد پردرآمد را شناسایی کنند و هر چه از محل این درآمدها صرفه‌جویی شد در امور عمرانی و صنعتی هزینه شود، از این‌رو به نظر من این طرح می‌تواند کارها را سامان و بهبود ببخشد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به برنامه‌ریزی مجلس برای تدوین برنامه ششم توسعه، گفت: سیاست‌های کلی این برنامه در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده و این موضوع بسیار ضروری است که تا مردادماه، قانون برنامه به مجلس ارائه شود. زیرا اگر این موضوع محقق نشود نمی‌توان قانون بودجه را براساس برنامه ششم تصویب کرد، از این‌رو دولت باید هر چه زودتر قانون برنامه ششم را به مجلس ارائه دهد. از طرف دیگر دولت باید از ارائه یک کتاب قانون مفصل پرهیز کند، زیرا متاسفانه در چند سال اخیر کتاب این برنامه قطور شده است.

لاریجانی با بیان اینکه لایحه برنامه ششم توسعه باید در دو فصل ارائه شود، افزود: یکی از محورها باید افق واقع‌بینانه و سیاست‌های کلی پنج‌ساله باشد، همچنین باید در این لایحه پروژه‌های مهم و حیاتی کشور که شرایط افق پنج‌ساله را فراهم می‌کند، تدوین شود؛ مانند طرح‌های آبرسانی، راهسازی و بهبود صادرات که این محورها بسیار بااهمیت هستند.

وی تصریح کرد: در واقع قانون برنامه ششم باید شرایط اجرایی برای وصول پنج سال آینده باشد، زیرا نمی‌خواهیم در این قانون کتاب دعا بنویسیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: به طور حتم با کمک و همفکری موفق خواهیم بود، اما اگر درست عمل نکنیم شکست را تجربه خواهیم کرد. اما نکته حائز اهمیت اینکه، باید ما هر دو مسیر را با هوشمندی خودمان انتخاب کنیم و اجازه ندهیم که حریف مسیر را برای ما تعیین کند لذا در این بخش باید با تدبیر عمل کرد.

وی ادامه داد: موضوع حائز اهمیت دیگر اینکه سوء‌ظن در این مسائل بسیار مضر است، گاهی در محافل، اطلاعات اشتباهی مطرح می‌شود و عده‌ای نیز براساس همین تحلیل‌های غلط تصمیمات اشتباه می‌گیرند لذا اکنون بیش از هر زمانی به همدلی و همزبانی نیازمندیم و باید به هم اعتماد داشته باشیم.

لاریجانی با تأکید بر اینکه هیچ‌یک از مسئولان نظام مخالف به نتیجه رسیدن مذاکرات نیستند، عنوان کرد: ما نباید مانند آمریکا چند صدا باشیم، چرا که ما تحت فرمان رهبری عمل کرده و باید یکصدا باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط منطقه اشاره کرد و افزود: اکنون شرایط منطقه پر تغییر بوده و همه موضع تهاجمی گرفته‌اند و هدف تمام مهاجمین برهم زدن شرایط امنیتی کشورها است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: از طرف دیگر قدرت‌های منطقه‌ای نیز در حال هزینه برای حفظ منافع خود هستند، البته دو جنگ عراق و افغانستان، ضعف آمریکا را نمایان کرد و در پس این آشکارسازی، جریان‌های تندرو و تروریستی قدعلم کردند.

لاریجانی ادامه داد: البته در منطقه کشورهایی نیز دچار خودبزرگ‌بینی شده‌اند که این مسئله باعثآسیب به خودشان و سایر کشورها می‌شود لذا در این فضا باید منافع خود را حفظ کنیم.

وی درخصوص راهکارهای حفظ منافع ملی نیز، گفت: بنده دو مسئله را تأکید می‌کنم، نخست اینکه توانمندی اقتصادی را در درون کشور افزایش دهیم که این مسئله باعثافزایش میزان تأثیرگذاری در منطقه خواهد شد. نکته دیگر اینکه قدر امنیت داخلی را بدانیم چرا که در شرایط حساس کنونی منطقه، تنها ایران است که از امنیت و همگرایی برخوردار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: امیدوارم که برگزاری این جلسات به همگرایی و همفکری در مسائل عمده کشور کمک کند.