سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که در عربستان سعودی از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۱۰۰ نفر اعدام شده‌اند که جرم ۴۷ نفر از آن‌ها مصرف مواد مخدر بوده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گفت: «دستگاه قضائی عربستان سعودی امسال “کارزار مرگ” راه انداخته است.»

عربستان سعودی در شش ماه اخیر بیش از کل سال گذشته اعدام کرده است. در سال ۲۰۱۴ تعداد اعدام‌شدگان در این کشور ۸۸ نفر بود.

سارا لی ویتسون در این‌باره می‌گوید: «اعدام برای مصرف مواد مخدر که غیرخشونت‌آمیز است نشان می‌دهد که این اعدام‌ها چه بی‌شرمانه‌اند.»

آژانس خبری سعودی می‌گوید تنها ۱۴ مورد از ۱۰۰ اعدام صورت گرفته در این کشور بر اساس قانون «حد اسلامی» محاکمه شده‌اند. ۳۰ مورد از اعدام‌ها نیز بر اساس قانون قصاص اسلام انجام شده است. در مورد دلایل ۵۶ اعدام دیگر مقامات قضائی عربستان سکوت کرده‌اند.

در عربستان سعودی هیچ‌گونه قانون کیفری وجود ندارد، از این‌رو، این قاضی است که به‌طور کامل تصمیم می‌گیرد چه چیز جرم است و چگونه مجرم باید مجازات شود.

بر اساس قوانین بین‌المللی در کشورهایی که هنوز در آن‌ها حکم اعدام اجرا می‌شود، این حکم باید فقط برای «جنایات خطرناک» اجرا شود. در سال ۲۰۱۲ سازمان ملل تعیین کرد که حکم اعدام تنها در رابطه با قتل جنایی می‌تواند اجرا شود و نه در رابطه با مواد مخدر. عربستان سعودی نیز که به منشور عربی حقوق بشر متعهد است از این الزامات باید پیروی کند.

در عربستان سعودی دسترسی به یک محاکمه منصفانه برای متهمان نیز دشوار است. آن‌ها اغلب از مجازاتی که تهدیدشان می‌کند آگاه نیستند و به شواهد و مدارک لازم دسترسی ندارند. قضات به وکلای متهمان اجازه نمی‌دهند که در طول بازجویی در روند محاکمه دخالت کنند.