آیت الله سید احمد خاتمی خطیب موقت نمازجمعه تهران، در سخنانی با بیان اینکه اگرمردم را به دین دعوت می کنیم خودمان درعرصه عمل به آن تجلی داشته باشیم، گفت: راه برخورد درمسائل فرهنگی اقناع است؛ اینطور نیست کسی سوالی کرد یا بدحجاب بود بد برخورد کنیم.

وی در ادامه با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، با بیان اینکه امام را باید با حمایت از محرومان و مستضعفان و نفرت از خوی اشرافی‌گری شناخت، گفت: امام را باید قهرمان ایستادگی در مقابل قلدرها و حامی مظلومان جهان شناخت.

وی افزود: امام را باید با تاکید بر استقلال کشور و سلطه ناپذیری و وحدت ملی شناخت. امام آن بزرگی بود که تا آخر عمرش با نفرت از آمریکا و شیطان بزرگ دانستن آمریکا از دنیا رفت. برخی که نزدیک بودند به امام می‌گویند نامه نوشتیم به امام که تا زنده‌اید مساله آمریکا را حل کنید. اما امام مساله امریکا را حل نکرد. معنای این کار این است که امام تا لحظه مرگش آمریکا را شیطان بزرگ می‌دانست.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: یک اصل دیگر را هم آقا نفرمودند، مبادا کسانی بگویند تعریف از خود است و آن اصل ولایت فقیه است. امام تا آخر میگفت پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این مملکت آسیبی نرسد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، تاکید کرد: منتقدان مذاکرات، مذاکره کنندگان را به خیانت متهم نکنند و از آن طرف، دولت نیز هر تجمعی را به معنای تضعیف مذاکرات تفسیر نکنند. چه بسا برخی تجمعات تقویت موضع مذاکره کنندگان ایرانی باشد. توافق بد را نه مذاکره‌کنندگان می‌پذیرند، نه رهبری و نه مردم.

وی در ادامه افزود: شش خط قرمز در مذاکرات وجود دارد؛ اول آنکه همزمان با اجرای توافق همه تحریم‌ها باید لغو و نه تعلیق بشود. دوم آنکه مذاکرات تحت شبح تهدید تخریب مذاکرات است. سوم آنکه باید دستاوردهای هسته‌‌ای کاملا حفظ شود. چهارم آنکه مطلقا هیچ بازرسی از مراکز نظامی و دانشمندان هسته‌ای پذیرفتنی نیست. پنجم آنکه نباید تعهد یک‌طرفه باشد و اقدامات طرف مقابل هم باید راستی آزمایی شود. ششم آنکه مذاکره فقط در مساله هسته‌ای است و مذاکره درباره هر موضوع دیگری نامشروع است. این‌ها رهنمودهای مقام معظم رهبری است و از مجلس تقاضا می‌کنیم که این موارد را تبدیل به قانون کنند.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: ادبیات آمریکایی‌ها از ابتدای مذاکرات تاکنون ادبیات تحقیر و تهدید بوده است. دوره تهدید گذشته است. ایران حتی قدرت منطقه‌ای هم نیست، بلکه یک قدرت جهانی است. در هر عرصه مهم جهانی می‌گویند اگر ایران نباشد، کار به جایی نمی‌رسد. در سوریه نماینده سازمان ملل می گوید ایران نباشد مشکل حل نخواهد شد.

" البته قدرت‌های جهانی پشتوانه‌شان سلاح و دلار و آدم‌کشی است، اما پشتوانه قدرت ایران قلوب مردم است. "

وی تاکید کرد: نباید همه چیز را به رفع تحریم‌ها گره زد. از اول انقلاب تاکنون گرفتار تحریم هستیم. برخی القا می‌کنند که اگر تحریم‌ها رفع نشود بحران درست می‌شود. ابدا چنین نیست. این اوباما است که دچار بحران می‌شود. اوباما به توافق نیاز دارد و می‌خواهد با این توافق رای حزبش را تضمین کند.

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: تردید نکنید فرهنگ قرآنی " مقاومت " به داد کشور می‌رسد. مذاکره کنندگان ما مذاکرات خود را ادامه بدهند.

وی ادامه داد: این سیلی که حزب حاکم در ترکیه خورد، سیلی خون‌های مظلومی بود که توسط داعش به زمین ریخت و امیدوارم مسئولان ترکیه صدای این سیلی را شنیده باشند. در رابطه با یمن هم اگر نگویم جفا کرده ام. قبل از حمله عربستان ۴۵ درصد کشور دست نیروهای مردمی بود و الان ۸۵ درصد کشور در دست نیروهای مردمی است. ۹۰ درصد قبایل یمن هم طرفدار نیروهای مردمی شده اند. بدانید که شما در تاریخ سربلندید و عربستان به عنوان یک رژیم وحشی و سفاک در تاریخ ثبت خواهد شد.