در آستانه دستیابی به توافق نهایی، بسیاری از سرمایه‌گذاران آمریکایی و اروپایی به ایران چشم دوخته‌اند.

وال استریت ژورنال نوشت: درپی توافق میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان بر سر چارچوب توافق جامع هسته‌ای با ایران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسکی در آمریکا و اروپا گفتگوهای خود را با کارآفرینان ایرانی در بخش فنآوری این کشور، به خصوص شرکت‌ های عرضه‌کننده خدمات تجارت اینترنتیِ انواع کالاها، آغاز کرده‌اند.

شرکت‌های غربی صرفاً‌ منتظر لغو تحریم‌های مربوط به مبادلات پولی با بانک‌های ایرانی و همچنین لغو تحریم‌های مرتبط با معامله و تجارت با این کشور هستند.

کریس شرودر یکی از سرمایه‌گذاران مستقر در آمریکا که تاکنون دوبار از ایران دیدن کرده و درباره شرکت‌های به‌تازگی راه‌اندازی شده در بخش فنآوری و اینترنت در خاورمیانه کتابی نیز منتشر کرده است، گفت: فرصت بالقوه‌ای(در بازار ایران) بوجود آمده است که با تمام فرصت‌های مشابهی که من تاکنون در بازارهای کشورهای دارای اقتصادی نوظهور در دنیا دیده‌ام فرق می‌کند.

تقریباً چهل میلیون نفر در ایران به شبکه جهانی اینترنت دسترسی دارند و پانزده درصد از جمعیت این کشور نیز به شبکه اینترنت از طریق گوشی‌های تلفن همراهِ هوشمندِ خود متصل‌اند. اکنون که شرکت‌های مخابراتی در ایران، شبکه‌های اینترنتیِ نسل سوم و چهارم را به مردم این کشور عرضه کرده‌اند، پیش‌بینی می‌شود شمار ایرانیانی که به شبکه اینترنت در آینده‌ی نزدیک دسترسی پیدا خواهند کرد، به مراتب بیشتر خواهد شد.

البته چالش‌هایی برای سرمایه‌گذاران غربی در ایران وجود دارد. با این حال، چشم انداز رشد سریع و گسترده‌ی تجارت الکترونیکی و تجارت از طریق شبکه اینترنت در ایران آنقدر خوب است که سرمایه‌گذاران خارجی کماکان مصمم به ورود به این بازار بکر هستند.