نه تنها لاریجانی رئیس مجلس خواهند ماند بلکه به نظر می رسد تغییرات چندانی در ترکیب هیئت رئیسه اتفاق نیفتد.

بر اساس توافق اولیه لاریجانی و حداد عادل بر ابقای ۱۲ عضو هیئت رئیسه مجلس برای سال چهارم مجلس نهم و تائید خبر عصر خبر از سوی جلالی رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، تا کنون هیچ تصمیم فراکسیونی مهم برای تغییر در هیئت رئیسه مجلس مشاهده نشده و نه تنها لاریجانی رئیس مجلس خواهند ماند بلکه به نظر می رسد تغییرات چندانی در ترکیب هیئت رئیسه اتفاق نیفتد.

عصر خبر روز جمعه اول خرداد خبری تحت عنوان «لاریجانی و حداد بر سر چه توافق کردند؟» منتشر کرد. در این خبر آمده بود که علی لاریجانی رئیس مجلس و غلامعلی حداد عادل رئیس فراکسیون اصولگرایان صبح روز سه شنبه ۲۹ اردیبهشت جلسه داشتند که ضمن تبادل نظر بر روی انتخابات هیئت رئیسه، بر ابقای اعضای فعلی هیئت رئیسه توافق کردند. این خبر واکنش های مختلفی در مجلس داشت و سوژه خبرنگاران پارلمانی شد وخبرنگاران سراغ کاظم جلالی رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس رفتند.

وی در همین ارتباط با تائید خبر عصر خبر و با بیان اینکه موضوع ابقای هیأت رئیسه نخستین بار ازسوی حدادعادل پیشنهاد شد، گفت: آقای حداد عادل و دکتر لاریجانی بر روی موضوع وضع موجود هیات رئیسه گفت‌وگوهایی داشتند و بر حفظ وضع موجود هیات رئیسه تاکید کردند و آقای حداد عادل عنوان کردند وضعیت موجود حفظ شود.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدادعادل در خصوص وضعیت انتخابات هیئت رئیسه مجلس با خود وی هم صحبت کرد، گفت: پاسخ من و آقای دکتر لاریجانی این بود که می‌توان این نظر را در فراکسیون اصولگرایان رهروان نیز مطرح کرد و اگر اعضای فراکسیون این پیشنهاد را پذیرفتند، می‌توان آن را عملی کرد، در صورتی حفظ وضع موجود هیات رئیسه عملی می‌شود که اکثریت اعضای فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت به آن رأی بدهند.

وی اظهار داشت: فراکسیون اصولگرایان که با ریاست آقای حدادعادل است، عصر سه شنبه جلسه‌ای داشت و در آن این موضوع نیز مطرح شد که پس از آن نیز آقای حدادعادل عنوان کرد فراکسیون ایشان با کلیات حفظ وضع موجود هیات رئیسه موافق است.

جلالی تاکید کرد: اما بعد از این صحبت‌های رئیس فراکسیون اصولگرایان، ما زمزمه‌هایی شنیدیم که برخی از اعضای این فراکسیون می‌خواهند به صورت منفرد کاندیدا بشوند. ما این موضوع را با ارائه اسامی این افراد با دکتر حداد در میان گذاشتیم و عنوان کردیم که این روند با هدف حفظ وضع موجود یا همگرایی منافات دارد.

در هر حال با توجه به اظهارات جلالی نشان می دهد که به رغم توافق اولیه لاریجانی و حداد عادل بر ابقای ۱۲ عضو هیئت رئیسه مجلس برای سال چهارم مجلس نهم و تائید خبر عصر خبر از سوی جلالی رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، برخی زمزمه ها در مجلس حکایت از این دارد که برخی نمایندگان می خواهند در انتخابات هیئت رئیسه مجلس نهم در سال چهارم کاندیدا شوند و شانس خود را بیازمایند.

با این حال تکلیف نهایی هیئت رئیسه مجلس روز سه شنبه در صحن مجلس مشخص می شود و فراکسیون اصولگرایان و اصولگرایان رهروان ولایت در جلسات امروز و نهایت صبح فردای خود و قبل از آغاز جلسه علنی تصمیم نهایی را خواهند گرفت و تکلیف ترکیب هیئت رئیسه را مشخص خواهند کرد.

باما با توجه به اینکه تا کنون هیچ تصمیم فراکسیونی مهم برای تغییر در هیئت رئیسه مجلس مشاهده نشده، نه تنها لاریجانی رئیس مجلس خواهند ماند بلکه به نظر می رسد تغییرات چندانی در ترکیب هیئت رئیسه اتفاق نیفتد.

انتخابات هیئت رئیسه مجلس برای آخرین سال فعالیت مجلس نهم و انتخاب ۱۲ عضو شامل یک رئیس، ۲ نایب رئیس، سه ناظر و شش دبیر فردا سه شنبه پنجم خرداد در صحن علنی مجلس برگزار خواهد شد. ریاست مجلس نهم در طول سه سال گذشته با لاریجانی بود.

محمدحسن ابوترابی‌فرد نائب رئیس اول، محمدرضا باهنر نائب رئیس دوم، محمد آشوری نماینده بندرعباس، سید شریف حسینی نماینده اهواز و بهروز نعمتی نماینده اسدآباد سه ناظر مجلس و حسین حسین سبحانی‌نیا نماینده نیشابور، محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، مهرداد بذرپاش نماینده تهران، ضرغام صادقی نماینده شیراز، محمد دهقان نماینده چناران و علیرضا منادی نماینده سفیدان شش دبیر هیدت رئیسه مجلس هستند.

هفتم خرداد سالروز تشکیل مجلس شورای اسلامی در جمهوری اسلامی ایران است که هر ساله تا قبل از آن انتخابات هیئت رئیسه مجلس برگزار می شود که دوره آن یک ساله است.

لاریجانی رئیس مجلس مورد حمایت فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت است و خود وی نیز از موسسین این فراکسیون بود و حدود ۲ سال هم ریاست فراکسیون را بر عهده داشت.

حدادعادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس است که ریاست مجلس هفتم را بر عهده داشت.

این ۲ فراکسیون مهمترین فراکسیون مجلس محسوب می شوند.