وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت فرانسه به ما قول داده است هرآنچه نیاز داشته باشیم تامین کند.

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی در کنفرانس خبری مشترک با لوران فابیوس همتای فرانسوی خود در ریاض گفت: ما دراین دیدار درباره مسائل منطقه ای و بین المللی و مبارزه با تروریسم در سایه همکاری ثمربخش در جنگ با گروه داعش در عراق و سوریه گفتگو کردیم. فرانسه و دیگر کشورهای جهان پشتیبانی عظیمی از ائتلاف عربی و بین المللی برای دفاع از دولت مشروع یمن بعمل آورده اند. فرانسه اعلام کرده است که آمادگی دارد هرآنچه عربستان سعودی در همه حوزه ها نیاز دارد تامین کند. عربستان سعودی معتقد است اتحاد این دو کشور تلاش مشترکی برای مبارزه با اشکال مختلف تروریسم و ایدئولوژیم موجود در پشت آن است.

وی در بخش دیگری گفت: ائتلاف بین المللی در حمایت از دولت قانونی یمن الحمدلله به نحو خوبی به کار خود و در تلاش برای دستیابی به اهداف تعیین شده ادامه می دهد و شبه نظامیان حوثی و نیروهای طرفدار رئیس جمهوری سابق و شورشیان علیه دولت قانونی را مورد حمله قرار می دهد. در این عملیات همچنین تلاشهای انسانی نیز مورد توجه است و تلاش می شود به غیرنظامیان و آوارگان امداد رسانی شود و در این خصوص با سازمان های بین المللی نظیرسازمان ملل متحد و سازمان صلیب سرخ می گیرد. ما همچنین استمرار اقدامات شبه نظامیان حوثی را در ارعاب غیرنظامیان با استفاده از تانک و توپ در شهرها شدیداً محکوم می کنیم و سعی در متوقف کردن آن داریم.

سعود الفیصل گفت: ما درباره مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران و توافقنامه چارچوب گفتگو کردیم. ما بر اهمیت این که این توافقنامه به تحقق شروط مشخص و الزام آوری منجر شود که تضمین کند برنامه هسته ای ایران به برنامه ای نظامی تبدیل نشود اتفاق نظر داریم. عربستان سعودی امیدوار است که این توافقنامه به تقویت ثبات در منطقه و جهان منجر شود و منطقه خاورمیانه و خلیج فارس از سلاح کشتار جمعی و از جمله سلاح هسته ای عاری شود. به گونه ای که با قطعنامه اتحادیه عرب در این خصوص تطابق داشته باشد.

وی در بخش دیگری گفت: عربستان سعودی معتقد است که دستیبابی به ثبات در منطقه مستلزم پایبندی به اصول همجواری و عدم مداخله در امور داخلی کشورهای عربی و احترام به حاکمیت آنها است.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز اظهار داشت: برنامه هسته ای ایران باید قابل راستی آزمایی و حصول اطمینان از عدم انحراف به سمت نظامی گری باشد و ما تا کنون درباره بازرسی ها و نحوه تحریم ها به توافقی دست نیافته ایم.

فابیوس گفت: روابط میان فرانسه و عربستان یک روابط قدیمی و دوستانه است. این روابط بسیار گسترده و زیاد است و من بار دیگر در خصوص این روابط، هنگام استقبال عالی ترین مقامات عربستان اطمینان حاصل کردم. این استقبال بسیار گرم و دوستانه بود. برای من امروز این فرصت فراهم شد که با تعداد زیادی از مسئولان عالیرتبه در عربستان سعودی دیدار و گفتگو کنم و طبیعتا نشست مهمتر این بود که خادم الحرمین(پادشاه عربستان) صبح امروز از من استقبال کرد و همچنانکه سعود الفیصل نیز گفتند ما اوضاع بین المللی و منطقه ای و روابط دوجانبه را مورد بحثو بررسی قرار دادیم.

من دوست دارم در اینجا برخی از مواضعی را که اتخاذ شد و درباره آن صحبت کردیم به عرض شما برسانم. وقتی ما اوضاع منطقه ای و بین المللی را بررسی می کنیم نمی توانیم پرونده هسته ای ایران را نادیده بگیریم. ما تحلیلها و بررسیهای خود را در این زمینه با یکدیگر مقایسه کردیم. طبیعتا فرانسه در این زمینه خواستار دستیابی به توافق است اما در عین حال می خواهیم این توافق استوار و قابل راستی آزمایی باشد.

وی افزود: ما حداقل تا ماه ژوئن برای حرکت به این سمت و سو فرصت داریم. ما مسائل را بررسی کردیم. آنچه که تا کنون درباره آن توافق شده؛ مثبت است و تقریبا یک کشور(رژیم صهیونیستی) به این توافق اعتراض دارد. اما هنوز نکاتی وجود دارد که ما درباره آن به توافق دست پیدا نکرده ایم از جمله دو نکته مهم که عبارتند از بازرسی و اطمینان از اینکه برنامه هسته ای ایران به ابعاد و سمت و سوی نظامی در آینده منحرف نخواهد شد و مساله دیگر موضوع تحریمها و شروط برداشته شدن آنها و نحوه و شروط بازگرداندن مجدد تحریمها در صورتی است که ایران توافقات امضا شده را نقض نماید. اینها طبیعتا مسائل مهمی هستند و ما امیدواریم که راه حلی برای آن پیدا کنیم اما تا به این لحظه راه حلی نیافته ایم.

لوران فابیوس گفت: ما درباره روابط دو جانبه و ممتاز خود با همتای سعودی صحبت کردیم و امیدواریم این روابط را گسترش و توسعه دهیم.