ماجرای نامه افشاگرایانه محمدرضا رحیمی نه‌تنها درمیان اصولگرایان بلکه در میان هواداران نزدیک احمدی نژاد نیز دودستگی ایجاد کرد.

اکنون بعد از فوت مادر احمدی نژاد، ترکیب شرکت کنندگان در مراسم و نیز ارائه پیام های تسلیت نشان می دهد که اصولگرایان مصمم هستند تا دامن خود را از اتهامات مربوط به دولت قبل مبرا سازند.

تلاشی که به نظر می رسد قدری دیر صورت گرفته است. نکته قابل تامل این که در ختم مادر احمدی نژاد بسیاری از مقامات لشکری و کشوری شرکت داشتند غیر از اصولگرایان نام و نشان دار! ایران جامعه‌‌ای سیاسی است و حتی مراسم ختم هم می‌تواند کارکرد سیاسی به خود بگیرد.

حاشیه های یک مراسم

اطرافیان احمدی نژاد و رسانه های حامی او، از روز وقوع واقعه تا هنگام برگزاری مراسم مربوط به آن مرحومه بارها خبر مربوط به مراسم را انعکاس دادند. گذشته از متن اصلی مراسم، حاشیه هایی که در آن روز نظرها را جلب کرد، حضور اسفندیار رحیم مشایی بود.

چهره های خاص دیگری مانند مرتضوی و کوچک زاده نیز در مراسم حال و هوای خاصی به حاشیه های این رویداد بخشیده بودند. در این میان حضور مرتضوی با حاشیه های بیشتری همراه بود. شور و اشتیاق این یار دیرین احمدی ن‍ژاد از دیدار اسفندیار رحیم مشایی و همراهی مرتضوی تا کنار ماشین وی و بدرقه خاصی که وی برای مشایی انجام داد و توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

بی محلی اصولگرایان

اما از حاشیه های غیر قابل انکار این مراسم باید به عدم حضور اصولگرایان قدیمی و طیف های سنتی اصولگرایان در این مراسم اشاره کرد. در حالی که افرادی مانند سید حسن خمینی، حسن روحانی، محمدرضا عارف فقدان مادر را به رئیس دولتی که با آنها مخالف بود تسلیت گفتند، در مقابل بخشی از اصولگرایانی که در چند سال دولتمداری احمدی نژاد، وی را در اردوگاه خود تصور می کردند و ابراز همراهی و نزدیکی با وی می‌کردند اکنون گویا این نزدیکی برای آنان خاتمه یافته است وراه‌دوری از وی را پیش گرفته اند. این دوری گزیدن آنقدر محسوس بوده یا شاید باید محسوس باشد، که این گروه نه در مراسم تشییع و نه در یادبود حاضر نشدند.

با نگاهی به ترکیب حاضران در مراسم بزرگداشت می توان به این نکته رسید که اصولگرایان برای حفظ رای و ژست ضد احمدی نژادی خود هم‌پیمان سابق خود را در وضعیت انفعالی قرار می دهند.

همه غیر از مدعیان اخلاق آمدند

در مراسم یادبود والده احمدی نژاد بیشتر آن افرادی که در تشییع حاضر بودند بازهم آمدند و اشخاصی مانند آیت‌ا…‌هاشمی‌شاهرودی، علی‌اکبر صالحی، سرلشکر جعفری فرمانده سپاه پاسداران، محمد شریف ملک‌زاده، علی نیکزاد، شیخ‌الاسلامی، پرویز داودی، مسعود ده‌نمکی، مایلی‌کهن و حجت‌الاسلام حجازی عضو دفتر مقام معظم رهبری، مرادی رئیس سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها، محمود بهمنی، حسن بیادی، علیرضا مرندی، علی‌اکبر جوانفکر، سردار عبادا… عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء، محمدرضا تابش، فرهاد دانشجو، حجت الاسلام میرتاج‌الدینی، مسعود میرکاظمی، محمد حسین قاضی‌زاده هاشمی، طریقت‌منفرد، داود احمدی‌نژاد، ثمره هاشمی، سیدمهدی طباطبایی، ‌لطف‌ا… فروزنده، حسین فریدون، حمیدرضا رسایی، مهرداد بذرپاش سعید مرتضوی، کامران دانشجو و حیدر مصلحی از جمله شخیصت‌هایی بودند که در این مراسم حضور داشتند.