اوباما و نتانیاهو ساعاتی پیش در تماسی تلفنی آخرین تحولات مذاکرات گروه پنج به‌علاوه یک و ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور و روابط اسرائیل و فلسطین را با توجه به درخواست فلسطینی‌ها برای پیوستن به دادگاه کیفری بین المللی بررسی کردند.

در ادامه این خبر آمده است: رئیس جمهور اوباما در این تماس تلفنی به نتانیاهو گفت آمریکا روی رسیدن به توافقی جامع با ایران که از دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی جلوگیری کند و تضمین‌های قابل راستی آزمایی را به جامعه بین المللی بدهد و اینکه برنامه هسته‌ای ایران از طبیعتی صلح‌آمیز برخوردار باشد، تمرکز کرده است. رئیس جمهور آمریکا بر تعهد به امنیت اسرائیل و اهمیت ادامه همکاری نزدیک با آن درباره این موضوع تأکید کرد.

درباره موضوع درخواست فلسطین برای پیوستن به دادگاه کیفری بین المللی هم اوباما بر این موضع آمریکا که تشکیلات خودگردان فلسطینی هنوز کشوری تشکیل نداده است و واجد شرایط برای پیوستن به بیانیه رم نیست، تصریح کرد. اوباما این موضوع را خاطرنشان کرد که پیوستن فلسطین به دادگاه جرایم بین المللی اقدامی سازنده و رو به جلو نیست. آمریکا به مخالفت شدید خود با اقدامات دو طرف که اعتماد را زیر سؤال می‌برد و سبب افزایش تنش می‌شود، ادامه می‌دهد.