شبکه ای‌بی‌سی آمریکا در گزارشی با موضوع اهداف سیاست خارجی دولت این کشور در سال جدید میلادی، رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران را جزء «لیست آرزوها» ی «جان کری» وزیر خارجه آمریکا دانست.

در بخشی از این گزارش آمده با اشاره به روی کار آمدن دولت «حسن روحانی» در ایران و از سر گیری مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱ + ۵ ذر سال ۲۰۱۳، نوشته است که کری «در نوامبر ۲۰۱۳، ‌ خوش‌بین به نظر می‌رسید.»

با این حال، این گزارش در توصیف «واقعیت» میدانی مذاکرات، می‌افزاید: «مذاکرات برای سومین بار، این بار تا جولای تمدید شده و روی کار آمدن اکثریت جمهوری‌خواه در کنگره در سال ۲۰۱۵، موفقیت مذاکرات را بیش از پیش نامعلوم کرده است.»

در ادامه گزارش ای‌بی‌سی آمده است: «اغلب نمایندگان جمهوری‌خواه اعلام کرده‌اند که هرگونه توافقی را که از این دور از گفت‌وگوها به دست آید، سد می‌کنند. آنچه که به نظر محتمل‌تر می‌رسد، رأی به تحریم‌های مشروط علیه ایران است.»

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱ + ۵، هقته گذشته در شهر ژنو سوئیس، جایی که برنامه اقدام مشترک در سال ۲۰۱۳ به دست آمد، ‌ برگزار شد. در حالی که بیش از یک سال توافق موقت ژنو می‌گذرد، طرفین هنوز موفق به توافق جامع نشده‌اند و مهلت مذاکرات را که قرار بود سوم آذر به پایان برسد، برای هفت ماه دیگر، تا ۹ تیر ماه سال آینده تمدید کرده‌اند.