«مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس، دیروز در سخنانی اعلام کرد این کشور صدها سرباز جهت آموزش نیروهای عراقی و کُردی اعزام می‌کند. فالون در گفت‌وگو با روزنامه «دیلی تلگراف» گفت: «تاکنون تعداد دقیق انگلیسی‌هایی که به عراق اعزام خواهند شد، مشخص نشده است ولی یکی از ۴ گروه‌ها به نیروهای کُرد(در شمال عراق) آموزش خواهند داد و ۳ گروه دیگر نیز به پایگاه‌های نزدیک بغداد اعزام خواهند شد.»

دیلی تلگراف به نقل از فالون نوشت مواجهه با خطر مواد منفجره دست‌ساز که در خودروهای بمب‌گذاری شده استفاده می‌شود، یکی از مهم‌ترین مواردی است که به ارتش عراق آموزش داده خواهد شد؛ چرا که ارتش عراق تاکنون این مورد را آموزش ندیده است.

آلمان نیز پیشتر اعلام کرد حدود ۱۰۰ سرباز آلمانی به زودی عازم شمال عراق جهت مشارکت در ماموریت بین‌المللی برای آموزش نیروهای عراقی در جنگ با گروه تروریستی داعش، خواهند شد.

سخنگویان وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه آلمان در کنفرانسی خبری اعلام کردند، دولت آلمان یک توافقنامه سیاسی برای اعزام «نزدیک به ۱۰۰ سرباز» به عراق در چارچوب «عملیات هماهنگ با کشورهای دیگر مانند ایتالیا، هلند و برخی از کشورهای اسکاندیناوی» امضا کرده است.