منابع نزدیک به مذاکرات مدعی شده‌اند وزیر خارجه ایران و آمریکا در حال فعالیت بر روی پیشنهادات جدیدی هستند که هدف آن پایان دادن به بن‌بست ایجاد شده در رایزنی‌های هسته‌‌ای وین است.

یک خبرگزاری انگلیسی لحظاتی پیش از قول برخی منابع مدعی شد وزرای خارجه ایران و آمریکا در حال کار بر روی پیشنهاداتی جدید با هدف رفع بن‌بست ایجاد شده در مذاکرات هسته‌ای جاری بین ایران و گروه ۱ + ۵ هستند.

این منابع بنا به ادعای خبرگزاری انگلیسی رویترز می‌گویند این دو دیپلمات بلندپایه آمریکا و ایران در حال تهیه ایده‌هایی هستند که قابل ارائه در پایتخت دو کشور باشد. رویترز نوشته هنوز جزئیاتی از این ایده‌ها به دست نیامده است.

یکی از منابع مورد استناد رویترز در گفت‌وگو با این رسانه می‌گوید هنوز زود است بگوییم این تلاشهای مشترک نشان‌دهنده کمتر شدن اختلافات شدید بین ایران و ۱ + ۵ است. این خبر در حالی اعلام شده که دهمین دور مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱ + ۵ از روز سه‌شنبه در شهر وین، پایتخت اتریش آغاز شده است. دو طرف پیش از آن در مسقط، پایتخت عمان دیدار و درباره برخی مسائل گفت‌وگو کرده بودند.

براساس گزارش‌ها از وین، در روز جمعه، چهارمین روز از تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، سومین دیدار سه‌جانبه خود را با کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای و جان کری، وزیر خارجه آمریکا برگزار کرد. آقای کری پس از آن با همتای فرانسوی خود دیداری دو جانبه داشت.

از دیگر تحولات مهم این روز سفر فیلیپ هاموند و لوران فابیوس، وزرای خارجه کشورهای انگلیس و فرانسه به محل برگزاری مذاکرات هسته‌‌ای بود. طرفین تا روز دوشنبه، سوم آذر(۲۴ نوامبر) برای نهایی کردن توافق هسته‌ای مهلت دارند، هر چند گزارش‌هایی تاییدنشده از تمایل طرف مذاکره با ایران برای تمدید مهلت مذاکرات منتشر شده است.

همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان همکاری بیشتر ایران با تحقیقاتی شده است که درباره فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور انجام می‌شود. او گفته است که هنوز به غیرنظامی بودن برنامه اتمی ایران اطمینانی وجود ندارد.
کشورهای غربی با طرح ادعاهایی بی‌پایه برای محدود کردن فعالیت‌های ایران در این زمینه، تحریم‌هایی را وضع کرده‌اند و لغو این تحریم‌ها یکی از محورهای مذاکرات کنونی ایران و گروه ۱ + ۵ است.

از ظرفیت غنی‌سازی در ایران و نیز جدول زمان‌بندی لغو تحریم‌های ایران به‌عنوان بزرگترین چالش‌های مذاکرات نام برده می‌شود. در حالی که کشورمان بر ضرورت برخورداری از غنی‌سازی صنعتی در پایان دوره توافق نهایی(که خود محل مجادله است) تأکید دارد، ‌ آمریکایی‌ها، به‌عنوان طرف اصلی مذاکره با ایران، خواهان محدود شدن توان غنی‌سازی ایران به‌نوعی ظرفیت دکوری هستند. در حوزه تحریم‌ها نیز تهران اصرار دارد که برچیده شدن آنها به‌صورتی مؤثر و محسوس انجام شود اما هدف غربی‌ها این است که تا حداکثر زمان ممکن ساختار تحریم‌ها را حفظ کنند، خواسته‌ای که با مخالفت مذاکره کنندگان کشورمان رویارو شده است.