غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در نشستی خبری که صبح امروز دوشنبه برگزار شد با تبریک آغاز هفته دفاع مقدس و تقاضای شفا از خداوند برای آیت الله مهدوی کنی گفت: جامعه روحانیت مبارز جلسات متعددی تشکیل داده که آخرین جلسه سه شنبه هفته گذشته بود که مصوبات مهمی داشت و امیدواریم کمک بزرگی برای انتخابات مجلس آینده باشد.

مصباحی مقدم از تصویب کمیته سیاسی جامعه روحانیت مبارز به عنوان کمیته انتخابات خبر داد و گفت: قرار است این کمیته فعالیت انتخابات آینده را سیاست گذاری و حمایت کند. دو کارگروه تشکیل شده است که یک کارگروه انتخابات خبرگان را پیگیری می کند و برای این انتخابات بین جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هماهنگی لازم را برقرار می کند.

وی به کارگروه دوم اشاره کرد و گفت: این کارگروه مربوط به پیگیری انتخابات مجلس است همواره بر این روش بوده ایم که اولا مبنا را ائتلاف مجموعه اصولگرا قرار دهیم و سعی جامعه روحانیت مبارز نزدیک کردن مجموعه اصولگرا به یکدیگر است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: مدیریت برنامه ریزی برای انتخابات مجلس با کارگروه دوم است و جامعه روحانیت مبارز خود در عرض سایر گروه ها وارد انتخابات نمی شود بلکه تمام تلاشش این است مجموعه جریان های اصولگرا به لیست واحدی برسند.

وی ادامه داد: با همه گروه های اصولگرا گفتگو کرده ایم و امیدواریم تلاشمان برای وحدت اصولگرایان نتیجه بخش باشد.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا جلسات وحدت و هم اندیشی میان اصولگرایان که با محوریت حجت الاسلام تقوی برگزار می شود را چگونه ارزیابی می کنید و آیا این جلسات به تنهایی زمینه وحدت اصولگرایان را فراهم می کند گفت: اقدامی که آقای تقوی انجام داده اقدام شایسته ای است تلاش آقای تقوی این است حداکثر شخصیت ها و احزاب اصولگرا را گردهم آورد و این حرکت در راستای ائتلاف در جریان اصولگرایی است که واگرایی شده اند.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه از هر اقدامی که اصولگرایان را گردهم آورد تا مواضع خود را مطرح کند حمایت می کنیم تصریح کرد: آنچه در این جلسات اتفاق افتاده همه احزاب اصولگرا را فرا نمی گیرد اما ناامید هم نیستیم و امیدواریم با صحبت ها و رایزنی ها این حرکت بتواند شمول پیدا کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به اینکه تاکنون در جلسات وحدت اصولگرایان جبهه پایداری حضور نداشته آیا امکان ائتلاف اصولگرایان با جبهه پایداری برای انتخابات مجلس صورت می گیرد گفت: تاکنون به صورت خاص موضعی ندیده ایم که جبهه پایداری آماده برای پیوستن به این ائتلاف باشد اما ناامید هم نیستیم اگر حداکثر جمعیت اصولگرایان را به چنین ائتلافی گردهم آوریم به همان مقدار خودمان را موفق تلقی می کنیم.

در ادامه نشست خبری مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه محور ائتلاف منشور اصولگرایی است گفت: منشور اصولگرایی چند سال قبل توسط جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به تصویب رسید و حتی برای این منشور پیش نویسی توسط کمیته مشترک تهیه و به سران جریان اصولگرا داده شد.

وی ادامه داد: این منشور به امضای آیت الله مهدوی کنی و آیت الله یزدی روسای جامعتین رسید و مبنا ما برای فعالیت سیاسی این منشور است.

به گفته مصباحی مقدم اسلام، جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی خط و سیره امام و ولایت مطلقه فقیه از اصول لایتغیر منشور اصولگرایی است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به ۱۲بند شاخص های ایجابی منشور اصولگرایی اشاره کرد و گفت: دفاع از ارزش های مقدس، پایبندی به مبانی اسلام، التزام ولایت فقیه، فصل الخطاب بودن رهبری، احترام و توجه به جایگاه روحانیت، ساده زیستی، پرهیز از تجمل گرایی، توجه به گروه های ضعیف در جامعه و اعتقاد به آزادی های مشروع و مردم سالاری و پرهیز از آزادی ولنگاری و عدالت محوری و مبارزه با فساد از شاخص های منشور است.

وی تاکید کرد: دشمن شناسی و استکبار ستیزی و استقلال طلبی و موضع گیری در برابر دشمنان اسلام از مهمترین اصول این منشور است. در دشمن شناسی باید هوشیارانه عمل کنیم اگر در مواردی به دشمن برای مصالح نزدیک می شویم اما غفلت نباید صورت گیرد.

مصباحی مقدم برخی از ۱۲ بند شاخص های سلبی در منشور اصولگرایی را برشمرد و گفت: نافرمانی ضمنی، صریح و پنهان از تدابیر مقام معظم رهبری، نادیده گرفتن جریان گذشته انقلاب و زیر سوال بردن ارزش های آن که گاها در گذشته در برخی رسانه ها زیر سوال می رفت و بی توجهی به سرمایه های انسانی کارآمد و به کار گیری افراد فاقد تعهد و تخصص از جمله این موارد است.

وی با تاکید بر اینکه خط امام براساس تبیین مقام معظم رهبری است یادآور شد: گاهی خط امام به شکل بدلی شکل می گیرد و باید مصلحت و عزت نظام رعایت شود.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: بی احتیاطی در مصرف بیت المال، تضعیف حرکت جمعی و فعالیت های هماهنگ، بی تفاوتی به مفاسد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و عدم رعایت اصول تولی و تبری از شاخص های سلبی منشور اصولگرایی است.

وی با بیان اینکه تاکید جامعتین براساس شاخص های منشور اصولگرایی است گفت: اخیرا مصاحبه هایی شده که این شاخص ها مورد قبول جریانات اصولگرایی است البته یک بار درباره این اصول تجدید نظر شده و در شرایط کنونی برای همگرایی اصولگرایان باید این منشور را مبنا قرار داد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که چرا جامعه روحانیت مبارز پس از رد صلاحیت آیت الله هاشمی که یکی از اعضای جامعه روحانیت است واکنشی نشان نداده گفت: ما پایبند به ساز و کار قانونی هستیم و آنچه را که شورای نگهبان مبنا قرار داده قانون تلقی می کنیم. آقای هاشمی رفسنجانی از بنیان گذاران جامعه روحانیت است که اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و مورد احترام رهبری است. احترام ایشان محفوظ است اما ما تابع مقررات کشور هستیم.

وی همچنین درخصوص روحانی که یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز بوده است گفت: برخی از اعضای شورای مرکزی زمان انتخابات از ایشان حمایت کردند اما با توجه به اینکه وی از مجموعه اصولگرایی به انتخابات ورود پیدا نکرد ما هم از کاندیدای دیگری حمایت کردیم.

مصباحی مقدم ادامه داد: جامعه روحانیت مبارز درصدد بود تمام کسانی که از جریان اصولگرایی به انتخابات ورود کردند به ائتلاف برسند که متاسفانه نتیجه ای نرسید. جامعه روحانیت مبارز از دولت روحانی حمایت می کنند البته این به معنای قبولی صددرصد نیست و برخی تصمیمات ایشان مورد انتقاد ماست.

وی همچنین درخصوص عدم حضور ناطق نوری در جلسات جامعه روحانیت مبارز گفت: ناطق بعد از انتخابات ۸۸ دیگر در جلسات جامعه شرکت نکرد اما امیدواریم بتوانیم از ظرفیت ایشان در انتخابات مجلس استفاده کنیم.