صبح دیروز رئیس‌جمهور و هیات همراه به دوشنبه پایتخت تاجیکستان وارد شدند و قهار رسول‌زاده نخست‌وزیر، سراج‌ دین اصل اف و برهان نظراف وزرای خارجه و معارف و علوم در فرودگاه به استقبال رئیس‌جمهور و هیات ایرانی آمدند در کاخ «ملت» هم دکتر روحانی مورد استقبال رسمی «امامعلی رحمان» رئیس‌جمهوری این کشور قرار گرفت.

دکتر حسن روحانی برای شرکت در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای که در شهر دوشنبه برگزار می‌شود، به تاجیکستان سفر کرده است در مراسم استقبال سفرای کشورهای مختلف حضور داشتند اما حضور سفیر آمریکا در صف مستقبلین از حسن روحانی جالب توجه بود. سوزان ایلیات زمانی که حسن روحانی به او رسید به رئیس‌جمهور کشورمان خوشامد گفت و روحانی از او تشکر کرد.

استقبال سفیر آمریکا از روحانی در تاجیکستان

رئیس‌جمهور از گارد تشریفات ریاست‌جمهوری تاجیکستان سان دید و سپس به زبان فارسی به اعضای گارد سلام کرد و به ادای احترام آنان پاسخ داد. پس از پایان مراسم استقبال رسمی دو رئیس‌جمهور مذاکرات خصوصی خود را آغاز کردند. در کاخ ریاست‌جمهوری تاجیکستان زمینه حضور خوبی برای هیات ایرانی فراهم آمده بود اما برخی ناهماهنگی‌های مسئولان این کشور سبب شد تا تذکراتی از سوی هیات ایرانی به آنها داده و هیات ایرانی بویژه تیم رسانه‌ای همراه بتوانند به فعالیت بپردازند. بیشتر مباحثدر تاجیکستان با محور اقتصادی است ضمن اینکه اجلاس شانگهای اهمیت این حضور از سوی هیات ایرانی را دو چندان می‌کند.

کاخ ملت

مراسم امضای اسناد همکاری و بیانیه مشترک امامعلی رحمان و حسن روحانی روسای جمهور تاجیکستان و ایران در کاخ دولتی «ملت» در شهر دوشنبه برگزار شد. در این مراسم اسناد همکاری و از جمله تفاهمنامه میان فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و کمیته زبان و اصطلاحات جمهوری تاجیکستان، موافقتنامه امنیتی و انتظامی میان وزارتخانه‌های کشور ایران و تاجیکستان، تفاهمنامه مبارزه با مواد مخدر بین وزارت کشور ایران و سازمان مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان به امضا مقامات و وزرای مربوطه رسید.

تفاهم نامه با کمیته امداد امام(ره)

همچنین ۴ تفاهمنامه بین نهادهای تاجیک با کمیته امداد امام خمینی(ره)، تفاهمنامه همکاری‌های تجاری بین اتاق‌های بازرگانی ایران و تاجیکستان و تفاهمنامه همکاری‌ بین وزارتخانه‌های امور خارجه دو کشور و تفاهمنامه همکاری‌های مطالعاتی بین مراکز مطالعاتی وابسته به ریاست‌جمهوری ۲ کشور نیز امضا شد. سپس روسای جمهور ایران و تاجیکستان مصاحبه مشترک مطبوعاتی برگزار کردند. روحانی بعد از ظهر دیروزبا رئیس مجلس نمایندگان و نخست‌وزیر تاجیکستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

افتتاح نیروگاه سنگتوده

در پایان مذاکرات حسن روحانی و امامعلی رحمان روسای جمهور ایران و تاجیکستان و پس از امضا ۱۰ سند همکاری، فاز دوم نیروگاه سنگتوده ۲ از طریق ویدئو کنفرانس رسما افتتاح شد. عملیات احداثاین نیروگاه در ۱۲۰ کیلومتری جنوب تاجیکستان با سرمایه‌گذاری ۱۸۰ میلیون دلاری ایران و سهم ۴۰ میلیون دلاری تاجیکستان در فوریه سال ۲۰۰۶ آغاز شد. مقامات ایرانی و تاجیک نیروگاه سنگتوده ۲ را پس از تونل «استقلال» که با سرمایه ایران در ۴۵ کیلومتری جاده «دوشنبه - خجند» در شمال تاجیکستان احداثشده‌، دومین طرح بزرگ و مهم در روابط اقتصادی دو کشور عنوان می‌کنند.

نشست مطبوعاتی

در پایان مذاکرات خصوصی روسای جمهور ۲ کشور ایران و تاجیکستان، حسن روحانی و امامعلی رحمان نشست مطبوعاتی برگزار کردند. روحانی با ابراز رضایت از سفر رسمی خود به تاجیکستان و قدردانی از همتای تاجیک خود، روز استقلال تاجیکستان را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. روحانی ادامه داد: ما تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران را بخش‌های یک بنای رفیع و بزرگ در این منطقه می‌دانیم و می‌بینیم.

این دو کشور دارای ریشه، تاریخ و فرهنگ مشترک هستند و امروز هم دولت‌های ۲ کشور تلاش دارند تا این روابط را در همه زمینه‌ها استحکام بخشند. روحانی با اشاره به مذاکرات خصوصی و هیات‌های رسمی، گفت: ما مباحثبسیار خوبی در زمینه‌های مختلف مطرح و تلاش بر این است تا در ماه‌ها و سال‌های آینده بطور مستقیم ظرفیت‌های ۲ کشور را به نفع دو ملت به فعلیت در بیاوریم. رئیس‌جمهوری ایران گفت: در زمینه‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان در سال‌های گذشته همکاری‌های خوبی داشتند که یکی از آنها ساخت نیروگاه برقابی «سنگتوده ۲» است که دیروزافتتاح شد.

این به معنای آن است که دو کشور می‌توانند به توسعه یکدیگر کمک کنند. رئیس‌جمهوری ایران با اعلام آمادگی دولت کشورش برای حضور فعال در عرصه‌های اقتصادی تاجیکستان، تصریح کرد: ما در همه زمینه‌های که برای توسعه آتی روابط دو کشور مهم است، آماده بازی کردن نقش فعال می‌باشیم.

روحانی با اشاره به بحثو بررسی مسائل منطقه در دیدار خود با امامعلی رحمان، بیان کرد: منطقه ما منطقه حساسی است و متاسفانه در ماه‌های اخیر شاهد مشکلات در ثبات و امنیت منطقه بودیم که این موضوع را مورد گفت‌وگو قرار دادیم. ما اعلام می‌کنیم که ثبات و امنیت تاجیکستان ثبات و امنیت ایران است. در مسائل دفاعی و امنیتی ایران آماده کمک و اجرای تفاهمات مربوطه است. رئیس‌جمهوری ایران، تاجیکستان را کشور مهم منطقه خواند و تاکید کرد: ثبات و امنیت تاجیکستان برای تامین امنیت منطقه حائز اهمیت است.

روحانی: توسعه تاجیکستان توسعه ایران است

روحانی با اعلام موافقت با نظر رئیس‌جمهوری تاجیکستان در رابطه با اهمیت همکاری۳ کشور فارسی‌زبان تاجیکستان، ایران و افغانستان، اعلام کرد: همکاری‌های سه‌جانبه ایران، تاجیکستان و افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و امیدوارم که در نشست سه‌جانبه فردا بتوانیم مباحثمربوطه را مورد بررسی قرار بدهیم. افغانستان از لحاظ جغرافیایی برای ایران و تاجیکستان حلقه وصل است. «امامعلی رحمان» رئیس‌جمهوری تاجیکستان نیز ضمن صحبت در این نشست، گفت: جمهوری اسلامی ایران در اجرای طرح‌های زیربنایی از جمله بنیاد نیروگاه‌های برقابی تاجیکستان برای رشد و توسعه منطقه نیز تاثیر مثبت به جای گذاشته است.

وی ایجاد کارخانجات تولیدی مشترک را از دیگر بخش‌های مهم همکاری ۲ کشور دانست و گفت که دولت تاجیکستان از چنین طرح‌های همکاری حمایت خواهد کرد. رئیس‌جمهوری تاجیکستان با اشاره به روند رو به رشد روابط تجاری دو کشور، یادآور شد: طی ده سال اخیر میزان مبادله کالا بین تاجیکستان و ایران پنج برابر افزایش یافته است. رحمان روابط میان اتاق‌های بازرگانی و بخش خصوصی را از عوامل موثر در توسعه همکاری‌ها دانست.