به گزارش ملت ایران به نقل از عصر ایران: انتشار ویدئویی که نشان می دهد یکی از فرماندهان نیروهای مخالف دولت سوریه قلب سربازی مرده را از سینه خارج و به دندان می کشد با واکنش های جهانی روبرو شده است.

ائتلاف اصلی مخالفان بشار اسد در سوریه اعلام کرده که ابوصقار(کسی که گفته می شود فرمانده گروهی از مخالفان در شهر حمص است) را " زندانی و محاکمه " می کند. ائتلاف مخالفان دولت سوریه روز سه شنبه(۱۴ مه - ۲۴ اردیبهشت) اعلام کرد که " در صورت صحت این رویداد " آن را قویا محکوم می کند. این ائتلاف همچنین تاکید کرد که متهم در برابر دادگاهی عادل محاکمه خواهد شد.

با این وجود، ندیم حوری، محقق و ناظر سازمان دیدبان حقوق بشر در امور سوریه می گوید: " محکوم کردن به تنهایی کفایت نمی کند. نیروهای مخالف بشار اسد باید به طور جدی برای جلوگیری از تکرار وقایعی این چنین اقدام کنند. "


در همین حال، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با " رقت بار و سبوعانه " توصیف کردن آنچه در ویدئوی " خوردن قلب " دیده می شود، از رهبران نیروهای مخالف دولت در سوریه خواسته که با اقداماتی فوری مانع از وقوع " جنایاتی " این چنین و " شکنجه یا اعدام " اسیران شوند.

در این ویدئو که هنوز نمی توان صحت آن را مستقلا تایید کرد، فردی دیده می شود که سازمان دیدبان حقوق بشر(مستقر در آمریکا) وی را ابوصقار، فرمانده گروهی شبه نظامی معرفی کرده که نام خود را " بریگاد عمر فاروق " گذاشته اند.

این گروه از ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ در شهر حمص سوریه تشکیل شده و خود را گروهی مستقل معرفی می کند. شهر حمص یکی از اصلی ترین نقاط مبارزه مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دوسال گذشته بوده و در این مدت فعالان حقوق بشر در سوریه مرگ هزاران نفر در جریان درگیری های شهر حمص را گزارش کرده اند.

گفته می شود که گروه عمر فاروق تحت امر خالد حمد(ملقب به ابوصقار) حدود ۲۰ هزار نیروی شبه نظامی در اختیار دارد.

سازمان دیدبان حقوق بشر، آنچه در این ویدئوی انزجارآور روی می دهد را مصداقی بارز از " جنایت جنگی " توصیف کرده است.

آقای ابوصقار پیش تر هم در ویدئویی دیگر دیده شده که ظاهرا زمان آن به ماه فوریه امسال تعلق دارد و در آن پرتاب راکت به سوی روستاهای شیعه نشین مرز لبنان و سوریه نشان داده می شود. در این ویدئو خالد حمد(ملقب به ابوصقار) در حالی دیده می شود که در کنار راکت اندازها ایستاده است.

جیم میور، خبرنگار در سوریه، معتقد است که انتشار این ویدئو به طور نمادین از عمق آنچه در نتیجه خشونت های وحشتناک در سوریه اتفاق می افتد، خبر می دهد.