ارسلان فتحی پور از بررسی تحقیق و تفحص از بانک مسکن و بانک پاسارگاد در کمیسیون اقتصاد خبر داد.

نماینده مردم کلیبر در مجلس شورای اسلامی در مورد محور های اصلی این تحقیق و تفحص گفت: طیف خاصی از نمایندگان در مورد تسهیلات مسکن مهر در خواست تحقیق و تفحصی را به کمیسیون اقتصادی ارائه دادند که شامل سوالات و مواردی از قبیل اینکه واقعا این تسهیلات به چه کسانی اعطا شده و آیا در ارائه تسهیلات مسکن مهر بانک مسکن قانون را رعایت کرده، انحراف تسهیلات بانک مسکن، اطلاعات دقیق در مورد میزان تسهیلات ارائه شده و اینکه آیا بانک مسکن ظرفیت پرداخت این میزان تسهیلات را داشته و آیا بانک مسکن خط قرمز بانک مرکزی در مورد میزان پرداخت تسهیلات را رعایت کرده است، می شود.

وی ادامه داد: بانک مسکن هم اخیرا طی نامه ای توضیحاتی در این خصوص ارائه داد که به استیضاح کنندگان داده شد، کمیسیون منتظر پاسخ استیضاح کنندگان است که در صورت عدم اقناع روال قانونی تحقیق و تفحص طی شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: بانک مسکن در توضیحات خود اعلام کرده است که خط اعتباری ویژه ای برای پرداخت تسهیلات مسکن مهر در دولت های قبل وجود داشته است و برای پرداخت این تسهیلات از منابع بانک مسکن برداشت نشده است.

فتحی پور همچنین در مورد محور های تحقیق و تفحص از بانک پاسارگاد گفت: نمایندگان ابهاماتی را در مورد میزان پرداخت تسهیلات، نرخ سود تسهیلات و نحوه تسویه حساب های ارزی در بانک پاسارگاد را در قالب تحقیق و تفحص از بانک پاسارگاد مطرح کرده اند اما تاکنون پاسخی از این بانک دریافت نشده است.

وی همچنین از تصویب طرح تحقیق و تفحص از بانک سرمایه در کمیسیون اقتصاد خبر داد و گفت: طرح تحقیق و تفحص از بانک سرمایه به دلیل تخلفات گسترده در این بانک در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسیده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی در تشریح تخلفات این بانک ادامه داد: بانک سرمایه تسهیلات بدون ضمانت به افراد مسئله داری مانند بابک زنجانی داده است و از آن ها هیچ ضمانت و یا چکی در یافت نکرده است.

وی افزود: علاوه بر این بانک سرمایه اعتباراتی را در اختیار فردی برای تاسیس بانک بدون دریافت هرگونه تضمینی قرار داده بود که با پیگیری ها خوشبختانه این اعتبار به سیستم بانکی بازگشت اما تخلف هنوز پابرجاست.

رئیس کمیسیون اقتصاد تاکید کرد: بانک ها از کمبود منابع مالی به شدت رنج می برند و به خط قرمز رسیده اند و سپرده ها و سرمایه هایشان در بانک مرکزی به شدت کاهش یافته است.

فتحی پور تاکید کرد: بانک ها بر اساس قانون می توانند ۸۰ درصد از سرمایه خود را در قالب تسهیلات پرداخت کنند اما متاسفانه بیشتر از این مقدار در قالب تسهیلات پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه تحقیق و تفحص مشکل بانک ها را حل نمی کند گفت: باید سرمایه بانک های دولتی افزایش یابد که در قالب طرح خروج از رکود برای حل این مشکل راهکارهایی دیده شده است.

تحقیق و تفحص از بانک مسکن بهمن ماه سال جاری در کمیسیون اقتصاد بررسی شد، تحقیق و تفحص از بانک پاسارگاد نیز با ۱۲ محور تیر ماه به کمیسیون اقتصاد ارسال شد.