به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، حمید رضا طباطبایی نائینی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوق مجلس در نشست خبری به تشریح جزئیات قانون مجازات اسلامی پرداخت و اظهار داشت: قانون مجازات های اسلامی توسط نمایندگان مجلس تصویب و پس از رفع ایرادات شورای نگهبان تائید و نهایی شد.

وی افزود: این قانون روز چهارشنبه هفته گذشته برای اجرا به رئیس جمهور ابلاغ شده است.

طباطبایی ادامه داد: این قانون در چند بخش شامل کلیات، خطوط، قصاص و دیات تنظیم و تدوین شده است؛ بخش تعزیرات قبلا در مجلس تصویب شده بود و نیاز به اجرای آزمایشی نداشت.

این نماینده مجلس اظهار داشت: قانون مجازات های اسلامی در سابق ۴۹۸ ماده داشت که در حال حاضر به ۷۲۶ ماده افزایش یافته است؛ که این موضوع باعثبرخی سردرگمی ها شده است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اضافه کرد: البته این موضوع پس از ارائه لایحه اصلاح تعزیرات از سوی قوه قضائیه مرتفع خواهد شد چرا که ترکیب مواد آن مجددا مورد بررسی قرار می گیرد.

طباطبایی نائینی گفت: تعریف جرایم اقتصادی، امکان صدور حکم و معافیت از کیفر در مجازات اسلامی، امکان تعویق مجازات، امکان مجازات های جایگزین زندان، امکان استفاده از اقدامات الکترونیکی و مجازات و جایگزینی مجازات برای نوجوانان از جمله اقداماتی است که در لایحه انجام شده است.

وی گفت: همچنین در گذشته دیه مرد و زن کامل نبود به طوری که دیه زن نصف دیه مرد بود اما در قانون جدید دیه زن کامل محاسبه می شود و مابه التفاوت دیه مرد از محل تامین صندوق تامین خسارت های بدنی پرداخت می شود.

طباطبایی در پایان گفت: امیدواریم که این قانون بتواند خلاءهای قانونی قانون قبلی مجازات های اسلامی را مرتفع کند.