به گزارش ملت ایران داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه تولید باید به مردم واگذار شود و دولت باید خود را کنار بکشد، گفت: دولت باید تولید را رها کند و تنها در نقش یک هدایتگر، حمایتگر و نظاره کننده ایفای نقش کند.

به گزارش تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در جمع فعالان اقتصادی استان زنجان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری، گفت: ٢۴ خرداد ماه روز بسیار مهمی است چنان که ما باید یک مدیر با تجربه برای کشور انتخاب کنیم، نه کسی که ریاست جمهوری برایش یک کلاس آموزشی است.

وی ضمن بیان اینکه باید اشکالات کار را از اساس پیگیری کنیم، گفت: ما باید وضعیت خودمان را با کشورهایی که همسن و سالمان هستند و در کنار ما بودند، مقایسه کنیم؛ کشورهایی چون مالزی، ترکیه و کره جنوبی که در زمان انقلاب، کشورهای عقب افتاده ای بودند، در حال حاضر به لحاظ اقتصادی پیشرفت های بسیاری کرده اند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: من در سال ۶٩ حدوداً ٥٣ جلسه برای بررسی مشکلات اقتصادی و ارزیابی آنها برگزار کردم. روحانی تصریح کرد: من نمی خواهم بگویم در این سال ها تلاش نشده است و کار مفیدی صورت نگرفته اما اساس کار ما در برنامه سوم توسعه صادرات، غیرنفتی بود و حرکت های خوبی هم به وجود آمد اما هنوز مشکلات بسیاری داریم. متاسفانه ٨٥ درصد اقتصاد ما دولتی بوده و همین امر، مادر بیماری اقتصاد کشور است.

وی با اشاره به اینکه دولت تولیدگر و صنعتگر خوبی نیست، اظهار داشت: تولید باید به مردم واگذار شود و دولت باید خود را کنار بکشد. دولت باید تولید را رها کند و تنها در نقش یک هدایتگر، حمایتگر و نظاره کننده ایفای نقش کند. اولین اصل برای ما این است که بخش خصوصی فعال شود. داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ادامه افزود: زمانی که ما اصل ۴۴ را بررسی می کردیم، قرار شد تمام امور تولیدی و صنفی به مردم واگذار شود. مقام معظم رهبری از مسوولان دعوت کردند و فرمودند سیاست های کلی اصل ۴۴ یک انقلاب اقتصادی است اما متأسفانه به جای واگذاری اقتصاد به مردم و بخش خصوصی، آن را از دولتی به شبه دولتی تبدیل کرده اند.

روحانی تصریح کرد: اینجا بحثمالکیت نیست بلکه باید مدیریت کنترل شود. دنیای اقتصاد بدون رقابت آزاد و سالم کاری از پیش نمی برد و انحصارها را باید برداریم تا رقابت آزاد را ایجاد کنیم. وی با اشاره به مشکلات ایران در بخش روابط خارجی اظهار داشت وقتی روابط خارجی ما دچار مشکل است و قیمت ارز و ارزش پول ملی یک شبه تغییر می کند، نشان دهنده چیست؟

«اقتصاد اسلام، اقتصادی آزاد و عادلانه است. ما چیزی به عنوان اقتصاد دولتی در کشورها نمی بینیم مگر در مواردی که امور حاکمیتی است و یا از عهده بخش خصوصی برنمی آید، در نتیجه با آزاد گذاشتن رقابت سالم، قیمت ها و کیفیت ها درست می شود.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بخش خصوصی محاسبات خود را دارد و با شعر و شعار درست نمی شود و باید موانع را برداریم. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه می گویند اقتصاد ایران درونگراست، ادامه داد: ما تمام نفت و پتروشیمی را به خارجی ها می فروشیم؛ کجای این اقتصاد درونگراست؟ اقتصادی پیشرفت می کند که اهدافی در بازارهای خارجی داشته باشد و بتواند با دنیا رقابت کند. در نتیجه برای اقتصادی توسعه گرا باید روابط ما با دنیا دوستانه باشد. دنیای امروز، قواعدی دارد و اولین قدم آن این است که قواعد دنیا را بشناسیم.

داوطلب انتخاب ریاست جمهوری تصریح کرد: ٢۴ خرداد ماه روز بسیار مهمی است؛ اگر یک مدیر باتجربه سکان کشور را در دست بگیرد، با کسی که ریاست جمهوری برایش یک کلاس کارآموزی است، خیلی متفاوت است. ما باید بگردیم و اصلح ترین فرد را برگزینیم تا با ایجاد ثبات در زندگی مردم و اقتصاد بتواند کشور را به درستی اداره کند.