گفتگوهای دوجانبه هسته ای بین ایران و آمریکا امروز(پنجشنبه) در ژنو در سطح معاونین وزیر خارجه برگزار می شود.

سید عباس عراقچی و مجیدتخت روانچی معاونین وزیر امور خارجه کشورمان از ایران و ویلیام برنز و وندی شرمن نیز به عنوان نمایندگان آمریکا در این مذاکرات حضور دارند.

کارشناسان هسته ای ایران و آمریکا نیز در مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا در ژنو شرکت خواهند داشت.

هدف از این گفتگوها ادامه رایزنی درخصوص موضوعات مورد اختلاف، و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاههای طرفین عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، ایران و کشورهای ۱ + ۵ در ششمین دور مذاکرات هسته ای در وین مذاکرات را به مدت ۴ ماه بر اساس توافق ژنو تمدید کردند.

در دوره تمدید ۴ ماه و در حالی که حدود دو هفته از مذاکرات وین ۶ گذشته است، مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا اولین دور گفتگوهاست.

موارد اختلافی به گفته مقامات دو کشور در وین باقی ماندند. مسئله غنی سازی، اراک، فردو، مدت زمان توافق و برخی موارد دیگر از موضوعات اختلافی بین دو طرف است.

در مذاکرات وین ۶ وزرای خارجه کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در مذاکرات حضور یافتند.

ایران پیشنهادات خود برای حل اختلافات را به طرف مقابل اعلام کرد. طرفین در طول دو هفته گذشته در حال گفتگوهای داخلی برای تصمیم گیری در خصوص تعیین راهکار حل اختلافات بوده اند.

سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه نشست کمیته عدم تعهد در تهران اعلام کرد که به احتمال زیاد اولین دور مذاکرات ایران و ۱ + ۵ ذر سطح کاترین اشتون و محمد چواد ظریف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خواهد بود.

در مذاکرات وین در روزهای اخر مذاکرات و به ویژه با حضور جان کری در سطح ایران و آمریکا دنبال شد. طرف ایرانی معتقد است بیشترین تحریم ها بر علیه ایران از سوی آمریکا بوده است و برای دست یابی به توافق جامع لازم است بیشترین گفتگوها با آمریکا صورت گیرد.