به گزارش ملت ایران روز شنبه انفجار دو خودروی بمب گذاری شده در شهری مرزی از ترکیه، حدود ۴۰ کشته و دست کم ۱۰۰ زخمی به جای گذاشت. معاون نخست وزیر ترکیه در واکنش به این اقدام گفت: سازمان های اطلاعاتی و ارتش سوریه، " مظنونین همیشگی " پشت پرده ی این گونه بمب گذاری ها بوده اند، وی افزود: اما با این وجود مقامات هنوز به بررسی و تحقیقات بیشتری در مورد این حملات می پردازند.

وقوع این دو انفجار که به فاصله ی ۱۵ دقیقه از یکدیگر رخ دادند، بر موج نگرانی ها در مورد عبور خشونت های وحشیانه در جنگ داخلی سوریه از مرز های این کشور و دامنه دار شدن آن در کشورهای همسایه و منطقه را افزوده است.

ترکیه گفت: اگر ثابت شود که نیروهای دولتی سوریه از این حملات تروریستی حمایت می کنند، این کشور در پاسخ " هر اقدامی که لازم باشد " انجام خواهد داد.

در اولین ساعات پس از انفجارها، نخست وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان، این احتمال را نیز مطرح نمود که که این بمب گذاری ها مربوط به مذاکرات اخیر صلح دولت این کشور با شورشیان کرد پ ک ک باشد که به منظور پایان دادن به قریب به ۲۰ سال درگیری های خونین بین طرفین صورت می گیرد.

پیش از این نیز گلوله ی خمپاره های سوری با عبور از مرز وارد خاک ترکیه شده بود، اما اگر ارتباط این انفجارها با سوریه ثابت شود، این حملات را می توان خونین ترین و پر تلفات ترین مورد در خاک ترکیه، بر اثر جنگ داخلی در همسایه ی این کشور از ابتدا تاکنون دانست.