به گزارشملت ایراننخست وزیر ترکیه روز جمعه بیان داشت: " علائم بالینی زخمی های سوری که در ترکیه تحت مداوا قرار گرفته اند نشان می دهد که آنان قربانی سلاح های شیمیایی شده اند ". این اظهارات نشانه های روشن تری از عبور طرفین متخاصم از " خطوط قرمز " ی را که رئیس جمهور آمریکا برای مداخله ی نظامی در منطقه تعیین نموده بود، به دست می دهد.

با توجه به اطلاعات نادرستی که در مورد وجود سلاح های کشتار جمعی در سال ۲۰۰۳، موجب جنگ عراق گردید، ایالات متحده پیش از این گفته بود این کشور برای انجام هر گونه اقدام نظامی در سوریه نیاز دارد به شواهد موثق تری برای اثبات استفاده ی نیروهای دولتی سوریه از سلاح های شیمیایی، دست یابد.

اما اگر شواهد اخیر مورد تأیید نیروهای بی طرف قرار گیرد، امکان مداخله ی نظامی کشور های غربی بر ضد بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، افزایش می یابد تا به جنگ داخلی ۲ ساله در این کشور خاتمه دهند. این امر در حالی است که روسیه و آمریکا تلاش می کنند طرفین متخاصم را به مذاکرات صلح دعوت کنند.

ترکیه در هفته ی گذشته تأیید کرد در حال تست نمونه هایی از خون زخمی های سوری است که توسط مراجع معتبر از آن سوی مرز ها فرستاده شده تا تعیین کند آیا آنان متحمل حمله ی سلاح های شیمیایی شده اند یا خیر.