به گزارشملت ایرانرئیس جمهور کره جنوبی سخنگوی این کشور را پس از اتهام وی به تجاوز جنسی به یک کارآموز ۲۱ ساله ی سفارت این کشور در واشنگتن، از کار بر کنار نمود. یون چانگ _ جونگ از اعضای هیئت همراه پارک جون _ هی، رئیس جمهور کره ی جنوبی، در سفر رسمی اش به آمریکا بوده است.

اداره پلیس متروپولیتن این منطقه در حال بررسی اتهام این فرد در تخطی از قانون " سوء استفاده جنسی " می باشد، که بر اساس گزارشی از خبرگزاری یونهاپ و با استناد به گفته های کارآموز مزبور در مورد اعمال متجاوزانه ی متهم در هتلی در واشنگتن در شب سه شنبه، تنظیم شده است.

به گزارشملت ایرانخانم پارک بلافاصله پس از اخراج یون، در یک نشست خبری در لس آنجلس اعلام داشت که روز پنجشنبه آخرین روز توقف هیئت دولت در آمریکا خواهد بود.

دبیر مطبوعاتی ریاست جمهوری، لی نم _ کی در ادامه ی این نشست ابراز داشت: " سخنگوی دولت در حادثه ای ناگوار درگیر شده و رفتاری دون شأن یک مقام بلند پایه را از خود به نمایش گذاشته است که به اعتقاد ما موجب صدمه زدن به کرامت ملی کشورمان خواهد شد. "

این خبر سر خط اصلی خبر های امروز در رسانه های کره ی جنوبی بوده است، که با گمانه زنی هایی در مورد آنچه واقعاً اتفاق افتاده، همراه بوده است. در شبکه های اجتماعی نیز این خبر با بازتاب گسترده ای از احساس خشم و شرمندگی کاربران همراه بوده است.

مین هیون _ جو، سخنگوی حزب حاکم در کره ی جنوبی در واکنش به این اتفاق گفت: " این خبر آب سردی بود بر یک سفر رسمی دولت که در غیر این صورت می توانست دستاورد های موفقیت آمیز ی برای این کشور داشته باشد و تا حد زیادی غرور ملی را خدشه دار نمود ".

این نشست با باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده و سخنرانی رئیس جمهور پارک در کنگره این هفته را به خوبی دریافت کرده بود، هر دو از سران دولت در ارائه یک جبهه متحد در برابر تهدیدات کره شمالی و سند چشم انداز از یک اتحاد قوی تر در پیش.

سفر رئیس جمهور کره ی جنوبی به ایالات متحده به دنبال تهدیدات روز افزون کره ی شمالی بر ضد همسایه ی جنوبی خود و پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه صورت گرفت، که در جریان این نشست بین سران دو کشور، توافقات مهمی در جهت ایجاد یک جبهه ی متحد در برابر تهدیدات اخیر کره ی شمالی صورت گرفت.