به گزارش ملت ایرانبه نقل از تسنیم، سی و یکمین نشست افق رسانه که با موضوع " انتخابات، حماسه سیاسی "، با حضور برنامه سازان و مدیران رسانه ملی در سالن همایش های سازمان صداوسیما برگزار شد.

مصطفی محمد نجار وزیر کشور در این نشست با اشاره به ایجاد ۲۰ هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور، شمار این شعب برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را ۶۷ هزار شعبه خواندو گفت: برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه و میاندوره ای انتخابات خبرگان در دو حوزه انتخابیه را مهمترین ویژگی این دوره از انتخابات است.

وی گفت:دشمنان دائم الشکست انقلاب اسلامی در آستانه هر دوره از برگزاری انتخابات در کشورمان درصدد جلوگیری از حضور گسترده مردم در انتخابات و یا کمرنگ کردن حضور آنان هستند.

محمد نجار، سیاه نمایی، غبارآلود کردن فضای سیاسی، ایجاد تردید و اختلاف، تحریک اقوام و مذاهب و نیز جنگ روانی با استفاده از فضای مجازی و صدها شبکه ماهواره ای را بخشی از اقداماتی برشمرد که دشمنان انقلاب اسلامی با هزینه های گزاف برای مایوس کردن مردم و تسلط بر فضای روانی کشورمان در دستور کار اتاق فکرشان قرار داده اند.

وی گفت: وزارت کشور طبق رسالت و ماموریت ذاتی و خطیرش در چنین شرایطی، نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را پس از فتنه ۸۸ با همکاری رسانه ملی با موفقیت برگزار کرد که رهبر معظم انقلاب نیز از آن ابراز رضایت کردند.

محمد نجار افزود: این وزارتخانه، ضعف ها و قوت های بیش از ۳۰ انتخابات گذشته را برای استفاده از تجربیات آنها در آینده مستند کرده است تا انتخابات آینده را با استفاده از همه ظرفیت ها با شکوه تر از همیشه در تراز ملت ایران برگزار کند.

وی گفت: تقارن این دوره از انتخابات با سال حماسه سیاسی و اقتصادی نیز در برگزاری انتخاباتی باشکوه، موجب تقویت انگیزه ماست زیرا انتخابات، مظهر حماسه سیاسی است که برای تحقق این هدف، تعامل خوبی با شورای نگهبان داریم.

محمد نجار همچنین با اشاره به نام نویسی از داوطلبان نامزدی چهارمین دوره انتخابات شوراها گفت: از میان این داوطلبان، ۲۰۷ هزار و ۵۷۷ عضو اصلی و علی البدل، شامل ۱۰ هزار و ۱۸۴ عضو شوراهای اسلامی شهرها و ۱۹۷ هزار و ۳۹۳ عضو شوراهای اسلامی روستاها با آرای مردم انتخاب می شوند.

وی افزود: اکنون هیات های نظارت و اجرایی در حال بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات شوراها هستند که این بررسی ها فردا به پایان می رسد.

وزیر کشور همچنین با اشاره به آغاز نام نویسی از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از صبح امروز گفت: داوطلبان تا پنج روز برای نام نویسی مهلت دارند اما به داوطلبان یا نمایندگان تام الاختیار آنان توصیه می کنیم زودتر برای این کار اقدام کنند و آن را به روزهای پایانی موکول نکنند.

محمد نجار افزود: همزمان با این اقدام، هیات های اجرایی نیز تا سه روز در کشور تشکیل می شوند.

وی، قانونمداری، امانتداری، عدالت مداری و مشارکت گسترده را شعار انتخاباتی وزارت کشور برای این دوره از انتخابات دانست و گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، ساز و کار برگزاری انتخابات در کشورمان بسیار مستحکم و قانونمداری، مبنای همه فعالیت هاست.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش،داوطلبان نامزدی انتخابات را به رعایت اخلاق انتخاباتی و پرهیز از تخریب رقبا فراخواند و افزود: افراد به جای طرح اشکالات دیگران، فقط برنامه هایشان را تبیین کنند و از دامن زدن به مسائل قومی و مذهبی و احساسی و ملتهب کردن فضای سیاسی کشور بپرهیزند.

وی همچنین داوطلبان نامزدی انتخابات را از زیرسوال بردن خدمات انجام شده و هرگونه اقدام که به فضاسازی دشمنان علیه انقلاب اسلامی منجر می شود، برحذر داشت.

وزیر کشور همچنین، احصای آمار اصلاح شده شهرها و روستاهای واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراها، تهیه و تنظیم طرح جامع اطلاع رسانی، ایجاد لینک پرسش ها و ابهامات و برپایی ۱۱ همایش توجیهی - آموزشی برای فرمانداران و بخشداران را از اقدامات این وزارتخانه برای برگزاری باشکوه انتخابات برشمرد.

محمد نجار، تهیه سامانه جامع برپایی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری با رعایت جوانب ایمنی، سرعت و دقت را از دیگر اقدامات دانست و افزود: امسال نخستین بار، دستور آغاز برگزاری انتخابات از طریق این سامانه به فرمانداران و بخشداران ابلاغ شد.

وی، برگزاری ۳۰ نشست انتخاباتی با مسئولان رسانه ملی و شبکه های استانی صدا و سیما، تایید صلاحیت ۳۰ عضو معتمد هیات مرکزی اجرایی انتخابات و انتخاب ۷ عضو اصلی آن و نیز برپایی نخستین نشست این هیات را از دیگر اقدامات وزارت کشور در آستانه برگزاری انتخابات برشمرد.

محمد نجار گفت: بنا بر تاکید رئیس جمهور، هدف وزارت کشور زمینه سازی برای برگزاری انتخابات باشکوه است به نحوی که صرف نظر از این که چه کسی منتخب مردم شود زیرساخت های لازم را برای حضور گسترده مردم در انتخابات فراهم کنیم.

وزیر کشور با بیان اینکه رسانه ملی، نقش اساسی اش را در خلق حماسی سیاسی ایفا کرده است، افزود: رسانه ملی می تواند در فرهنگ سازی و زمینه سازی برای تحقق حماسه سیاسی در جامعه نقشی اساسی ایفا کند که البته نقش مهمش را ایفا کرده است.

وی با تاکید بر نقش مهم رسانه ملی در خنثی کردن جنگ روانی دشمنان انقلاب اسلامی به برنامه سازان صدا و سیما توصیه کرد: با تولید برنامه های مناسب؛ با استفاده از روش های هنرمندانه و مخاطب پذیر و با پرهیز از اقدام شعاری، جنگ روانی رسانه ای و القائات دشمنان را خنثی کنند.

محمد نجار گفت: باید چالش ها و آسیب های مد نظر دشمنان را شناسایی کرد و با استفاده از ابزار و روش های نوین هنری، ابهامات را از اذهان عمومی زدود.

وی همچنین گفت: کشورمان از پهنه بسیار وسیع جغرافیایی و اقوام، مذاهب و آداب و رسوم مختلف برخوردار است که باید از این تنوع به عنوان فرصت استفاده کرد؛ بر این اساس محتوای برنامه های تولیدی باید به نحوی باشد که همراهی و هم صدایی را در مردم ایجاد کند.

محمد نجار، انعکاس پیشرفت ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و تبیین پیوند جمهوریت و اسلامیت به عنوان ارکان اصلی نظام جمهوری اسلامی را از دیگر ضرورت ها در تولید برنامه های صدا و سیما برشمرد.

وی گفت: برگزاری موفق بیش از۳۰دوره انتخابات و همه پرسی در کشورمان حاکی از مبانی بسیار مستحکم انتخابات است زیرا برگزار کننده آن در همه مراحل مردم هستند.

محمد نجار با بیان اینکه هیات های اجرایی در همه مناطق کشور از ۱۳ عضو تشکیل شده است که ۹ نفر آنان از قشرهای مختلف مردم هستند و در هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیز کسی منتخب شده که تمایل و گرایش سیاسی اش متفاوت دولت برپا کننده انتخابات بوده است، گفت: در برنامه های تبلیغی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، باید ساز و کاری فراهم شود که مردم علاوه بر شناخت نامزدها با برنامه های آنان در عرصه های مختلف آشنا شوند.

محمد نجار با اشاره به برگزاری نخستین جلسه کمیته تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور اظهار داشت: آقای ضرغامی در این جلسه، پیشنهادهای خوبی مطرح کرد که با تغییرات جزئی تصویب شد.

وی همچنین تبیین ویژگی های رئیس جمهور را در برنامه های تبیلغاتی صدا و سیما لازم دانست و اضافه کرد: رئیس جمهور باید ظرفیت ها، توانمندی ها و مشکلات کشور را بشناسد؛ با سیاست خارجی آشنا باشد و در حوزه های مختلف به ویژه حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی صاحبنظر و دارای فکر باشد.

محمد نجار گفت: بر این اساس باید با تولید برنامه های گفتگو محور مانند نشست های پرسش و پاسخ و میزگرد با حضور صاحبنظران، نخبگان و گروه های مرجع، مردم را در انتخاب رئیس جمهور اصلح یاری کرد.

به گفته وزیر کشور انتظار از رسانه ملی به عنوان اصلی ترین و پرمخاطب ترین رسانه کشور، ایجاد شور و نشاط همگانی، برجسته کردن انتخابات و خنثی کردن سناریوی تبیلغی و جنگ روانی دشمنان با استفاده از روش های هنرمندانه است.

وی پس از سخنرانی در سی و یکمین همایش افق رسانه به پرسش های مدیران صدا و سیما در مسائل مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها پاسخ داد.