به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا: رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: موضوع «بیداری اسلامی» امروزه در صدر فهرست مسائل جهان اسلام و امت اسلامی است؛ پدیده شگرفی که اگر باذن اللَّه سالم بماند و ادامه یابد، قادر خواهد بود سربرآوردنِ تمدن اسلامی را در چشم اندازی نه چندان دوردست، برای امت اسلامی و آنگاه برای جهان بشریت رقم زند.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای صبح امروز در اجلاس جهانی «علمای امت و بیداری اسلامی» در تهران افزودند: آنچه امروز در برابر چشم ماست و هیچ انسان مطّلع و هوشمندی نمی تواند آن را انکار کند، آن است که اکنون اسلام از حاشیه معادلات اجتماعی و سیاسی جهان خارج شده و در مرکز عناصر تعیین کننده حوادثعالم، جایگاهی برجسته و نمایان یافته است و نگاه تازه ای را در عرصه زندگی و سیاست و حکومت و تحولات اجتماعی عرضه می کند و این در دنیای کنونی که پس از شکست کمونیزم و لیبرالیزم، دچار خلأ عمیق فکری و نظری است، پدیده ای مهم و پرمعنی به شمار می رود. این نخستین اثری است که حوادثسیاسی و انقلابی در شمال آفریقا و منطقه عربی، در مقیاس جهانی بر جای گذاشته است و خود مبشّر حقایق بزرگتری است که در آینده اتفاق خواهد افتاد.

ایشان خاطرنشان کردند: بیداری اسلامی که سخنگویان جبهه استکبار و ارتجاع حتّی از به زبان آوردن نام آن نیز پرهیز می کنند و می ترسند، حقیقتی است که اکنون تقریباً در سراسر دنیای اسلام می توان نشانه های آن را دید. بارزترین نشانه آن، اشتیاق افکار عمومی و بویژه در قشرهای جوان، به احیاء مجد و عظمت اسلام و آگاه شدن آنان از ماهیت نظام سلطه بین المللی و آشکار شدن چهره وقیح و ستمگر و مستکبر دولتها و کانونهایی است که بیش از دویست سال شرق اسلامی و غیراسلامی را در زیر پنجه های خونین خود فشرده و با نقاب تمدن و فرهنگ، هستی ملتها را دستخوش قدرت طلبیِ بیرحمانه و تجاوزگرانه خود کرده اند.

رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه " ابعاد این بیداری مبارک بسی گسترده و دارای امتدادی رمزگونه است "، تصریح کردند: آنچه از دستاوردهای نقد آن در چند کشور شمال آفریقا دیده شد، می تواند دلها را به نتایج بزرگ و شگرف آینده به اطمینان برساند. همواره تحقق معجزگون وعده های الهی، نشانه امیدبخشی است که تحقق وعده های بزرگتر را نوید میدهد. حکایت قرآن از دو وعده ای که خداوند به مادر موسی داد، نمونه ای از این تاکتیک ربوبی است.

ایشان یادآور شدند: در آن هنگامه دشوار که فرمان به آب افکندن صندوق حامل نوزاد داده شد، خطاب الهی وعده فرمود که «انّا رادّوه الیک و جاعلوه من المرسلین». تحقق وعده اول که وعده کوچکتر و مایه دلخوشی مادر بود، نشانه تحقق وعده رسالت شد، که بسی بزرگتر و البته مستلزم رنج و مجاهدت و صبر بلندمدت بود: «فرددناه الی امّه کی تقرّ عینها و لا تحزن و لتعلم انّ وعد اللَّه حقّ». این وعده حق، همان رسالت بزرگ است که پس از چند سال تحقق یافت و مسیر تاریخ را تغییر داد. نمونه دیگر، یادآوری قدرت فائقه الهی در سرکوب مهاجمان به بیت شریف است، که خداوند به وسیله پیامبر اعظم، برای تشویق مخاطبان، به امتثال امر: «فلیعبدوا ربّ هذا البیت» به کار می برد و می فرماید: «أ لم یجعل کیدهم فی تضلیل». یا برای تقویت روحی پیامبر محبوبش و باور وعده: «ما ودّعک ربّک و ما قلی»،(۵) از یادآوری نعمت معجزگون: «أ لم یجدک یتیما فأوی. و وجدک ضالّا فهدی» بهره می گیرد و چنین نمونه هایی در قرآن بسیار است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: آن روز که اسلام در ایران پیروز شد و توانست دژ آمریکا و صهیونیزم را در یکی از حساسترین کشورهای این منطقه بسیار حساس فتح کند، اهل عبرت و حکمت دانستند که اگر صبر و بصیرت را به کار گیرند، فتوحات دیگر پی درپی فرا خواهد رسید، و فرا رسید.

ایشان همچنین تاکید کردند: واقعیتهای درخشان در جمهوری اسلامی که دشمنان ما بدان اعتراف می کنند، همه در سایه اعتماد به وعده الهی و صبر و مقاومت و استمداد از خداوند به دست آمده است. مردم ما همواره در برابر وسوسه ضعفایی که در مقاطع اضطراب انگیز، ندای: «انّا لمدرکون» سر می دادند، نهیب زده اند که: «کلاّ انّ معی ربّی سیهدین». امروز این تجربه ای گرانبها در دسترس ملتهایی است که در برابر استکبار و استبداد قد علم کرده و توانسته اند حکومت های فاسد و گوش به فرمان و وابسته به آمریکا را سرنگون ساخته یا متزلزل کنند.

مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند: ایستادگی و صبر و بصر و اعتماد به وعده: «و لینصرنّ اللَّه من ینصره انّ اللَّه لقویّ عزیز» خواهد توانست این مسیر افتخار را تا رسیدن به قله تمدن اسلامی، در برابر امت اسلامی هموار کند.

ایشان در افتتاحیه اجلاس علما و بیداری اسلامی خطاب به جمع حاضر افزودند: اکنون در این جلسه مهم که جمعی از علمای امت از کشورها و مذاهب گوناگون اسلامی در آن حضور یافته اند، شایسته می دانم به بیان چند نکته لازم در مسائل بیداری اسلامی بپردازم. اولین مطلب آن است که نخستین امواج بیداری در کشورهای این منطقه که همزمان با آغاز ورود پیشقراول های استعمار آغاز شد، غالباً به وسیله علمای دین و مصلحان دینی پدید آمد. نام رهبران و شخصیتهای برجسته چون سیدجمال الدین و محمد عبده و میرزای شیرازی و آخوند خراسانی و محمود الحسن و محمدعلی و شیخ فضل اللَّه و حاج آقا نوراللَّه و ابوالاعلی مودودی و دهها روحانی معروف بزرگ و مجاهد و متنفذ از کشورهای ایران و مصر و هند و عراق در صفحات تاریخ برای همیشه ثبت و ضبط است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) خاطرنشان کردند: در دوران معاصر هم نام درخشان «امام خمینی» عظیم چون ستاره پرفروغی بر تارک انقلاب اسلامی ایران می درخشد. در این میان، صدها عالم معروف و هزاران عالم غیرمعروف نیز، امروز و دیروز، نقش آفرین حوادثاصلاحی بزرگ و کوچک در کشورهای گوناگون بوده اند. فهرست مصلحان دینی از قشرهای غیرروحانی همچون حسن البناء و اقبال لاهوری نیز بلند و اعجاب انگیز است.

مقام معظم رهبری افزودند: روحانیان و رجال دین شناس کمابیش در همه جا مرجع فکری و سنگ صبور روحی مردم بوده اند و هرجا که در هنگامه تحولات بزرگ، در نقش هدایتگر و پیشرو ظاهر شده و در پیشاپیش صفوف مردم در مواجهه با خطرات حرکت کرده اند، پیوند فکری میان آنان و مردم افزایش یافته و انگشت اشاره آنان در نشان دادن راه به مردم، اثرگذارتر بوده است. این به همان اندازه که برای نهضت بیداری اسلامی دارای سود و برکت است، برای دشمنان امت و کینه ورزان با اسلام و مخالفان حاکمیت ارزش های اسلامی، دغدغه آفرین و نامطلوب است و سعی می کنند این مرجعیت فکری را از پایگاه های دینی سلب کرده و قطبهای جدیدی برای آن بتراشند که به تجربه دریافته اند که با آنان می توان بر سر اصول و ارزشهای ملی به راحتی معامله کرد! چیزی که در مورد عالمان باتقوا و رجال دینیِ متعهد هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

ایشان با تاکید بر اینکه " این، وظیفه عالمان دین را سنگین تر می کند "، تصریح کردند: آنها باید با هوشیاری و دقت فراوان و با شناخت شیوه ها و ترفندهای فریبنده دشمن، راه نفوذ را بکلی ببندند و فریب دشمن را ناکام کنند. نشستن بر سفره رنگین متاع دنیا، از بزرگترین آفتهاست. آلوده شدن به صله و احسانِ صاحبان زر و زور و نمک گیر شدن در برابر طاغوتهای شهوت و قدرت، خطرناک ترین عامل جدایی از مردم و از دست دادن اعتماد و صمیمیت آنهاست. منیّت و قدرت طلبی که سست عنصران را به گرایش به سوی قطبهای قدرت فرامی خواند، بستر آلودگی به فساد و انحراف است. این آیه قرآن را همواره باید در گوش داشته باشند که: «تلک الدّار الأخرة نجعلها للّذین لایریدون علوّا فی الأرض و لا فسادا و العاقبة للمتّقین».

حضرت آیت الله خامنه ای یادآور شدند: امروز در دوران حرکتهای امیدبخش بیداری اسلامی، گاه صحنه هایی دیده می شود که نمایشگر تلاش عمله آمریکا و صهیونیسم برای تراشیدن مرجعیتهای فکریِ نامطمئن از یک سو، و تلاش قارونهای شهوتران برای کشاندن اهل دین و تقوا بر سر بساط مسموم و آلوده خود، از سوی دیگر است. علمای دین و رجال دیندار و دین مدار، باید بشدت مراقب و دقیق باشند.

ایشان دومین نکته را لزوم ترسیم هدف بلندمدت برای بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان عنوان کردند و تاکید کردند: نقطه متعالی و والایی که بیداری ملتها را باید سمت و سو دهد و آنان را به آن نقطه برساند. با شناسائی این نقطه است که میتوان نقشه راه را ترسیم کرد و هدفهای میانی و نزدیک را در آن مشخص نمود. این هدف نهایی نمی تواند چیزی کمتر از «ایجاد تمدن درخشان اسلامی» باشد. امت اسلامی با همه ابعاض خود در قالب ملتها و کشورها، باید به جایگاه تمدّنیِ مطلوب قرآن دست یابد. شاخصه اصلی و عمومی این تمدن، بهره مندی انسانها از همه ظرفیتهای مادی و معنوی ای است که خداوند برای تأمین سعادت و تعالی آنان، در عالم طبیعت و در وجود خود آنان تعبیه کرده است.

رهبر معظم انقلاب افزودند: آرایش ظاهری این تمدن را در حکومت مردمی، در قوانین برگرفته از قرآن، در اجتهاد و پاسخگوئی به نیازهای نوبه نوی بشر، در پرهیز از تحجر و ارتجاع و نیز بدعت و التقاط، در ایجاد رفاه و ثروت عمومی، در استقرار عدالت، در خلاص شدن از اقتصاد مبتنی بر ویژه خواری و ربا و تکاثر، در گسترش اخلاق انسانی، در دفاع از مظلومان عالم، و در تلاش و کار و ابتکار، می توان و باید مشاهده کرد. نگاه اجتهادی و عالمانه به عرصه های گوناگون، از علوم انسانی تا نظام تعلیم و تربیت رسمی و از اقتصاد و بانکداری تا تولید فنی و فناوری و از رسانه های مدرن تا هنر و سینما و تا روابط بین الملل و غیره و غیره، همه از لوازم این تمدن سازی است.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه " تجربه نشان داده است که اینها همه، کارهای ممکن و در دسترس توانایی های جوامع ماست "، تاکید کردند: نباید با نگاه شتابزده یا بدبینانه به این چشم انداز نگریست. بدبینی به توانایی های خود، کفران نعمت الهی است و غفلت از امداد الهی و کمک سنتهای آفرینش، فرو لغزیدن به ورطه: «الظّانّین باللَّه ظنّ السّوء» است. ما می توانیم حلقه انحصارات علمی و اقتصادی و سیاسیِ قدرتهای سلطه گر را بشکنیم و امت اسلامی پیشروِ احقاق حق اکثریت ملتهای جهان که اینک مقهور اقلیت مستکبرند، باشیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: تمدن اسلامی می تواند با شاخصه های ایمان و علم و اخلاق و مجاهدت مداوم، اندیشه پیشرفته و اخلاق والا را به امت اسلامی و به همه بشریت هدیه دهد و نقطه رهایی از جهان بینی مادی و ظالمانه و اخلاقِ به لجن کشیده ای که ارکان تمدن امروزیِ غربند، باشد.

ایشان افزودند: مطلب سوم آن است که در نهضتهای بیداری اسلامی باید تجربه تلخ و دهشتناک تبعیت از غرب در سیاست و اخلاق و رفتار و سبک زندگی، مورد توجه دائم باشد. کشورهای مسلمان در بیش از یک قرن تبعیت از فرهنگ و سیاست دولتهای مستکبر، به آفات مهلکی همچون وابستگی و ذلت سیاسی، فلاکت و فقر اقتصادی، سقوط فضیلت و اخلاق، عقب ماندگی خجلت آور علمی، دچار شدند و این در حالی بود که امت اسلامی از سابقه ای افتخارانگیز در همه این عرصه ها برخوردار بود.

مقام معظم رهبری با بیان اینکه " این سخن را نباید به معنی دشمنی با غرب دانست "، تاکید کردند: ما با هیچ گروهی از انسانها به خاطر تمایز جغرافیائی، دشمنی نداریم. ما از علی(علیه السّلام) آموخته ایم که در باره انسانها فرمود: «امّا اخ لک فی الدّین او نظیر لک فی الخلق». ادعانامه ی ما، علیه ظلم و استکبار، و تحکّم و تجاوز، و فساد و انحطاط اخلاقی و عملی است که از سوی قدرتهای استعماری و استکباری بر ملتهای ما وارد شده است. هم اکنون نیز تحکّمها و دخالتها و زورگوئیهای آمریکا و برخی دنباله روانش در منطقه را در کشورهائی که نسیم بیداری در آنها به طوفان قیام و انقلاب بدل شده است، مشاهده میکنیم.

ایشان با تاکید بر اینکه " وعده ها و وعیدهای آنان نباید در تصمیم ها و اقدامهای نخبگان سیاسی و در حرکت عظیم مردمی اثر بگذارد "، تصریح کردند: در اینجا نیز باید از تجربه ها درس بیاموزیم. آنها که در طول سالیان به وعده های آمریکا دل خوش کرده و رکون به ظالم را مبنای مشی و سیاست خود ساختند، نتوانستند گرهی از کار ملت خود بگشایند، یا ستمی را از خود یا دیگران برطرف کنند. آنها با تسلیم در برابر آمریکا نتوانستند از ویرانیِ حتّی یک خانه ی فلسطینی در سرزمینی که متعلق به فلسطینیان است، جلوگیری کنند. سیاستمداران و نخبگانی که فریفته تطمیع یا مرعوب تهدید جبهه استکبار شوند و فرصت بزرگ بیداری اسلامی را از دست دهند، باید از این تهدید الهی بیمناک باشند که فرمود: «أ لم تر الی الّذین بدّلوا نعمت اللَّه کفرا و احلّوا قومهم دار البوار. جهنّم یصلونها و بئس القرار».

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: نکته چهارم آن است که امروز یکی از خطرناک ترین چیزهایی که نهضت بیداری اسلامی را تهدید می کند، اختلاف افکنی و تبدیل این نهضت ها به معارضه های خونین فرقه ای و مذهبی و قومی و ملّی است. این توطئه هم اکنون از سوی سرویسهای جاسوسی غرب و صهیونیزم، با کمک دلارهای نفتی و سیاستمداران خودفروخته، از شرق آسیا تا شمال آفریقا و بویژه در منطقه عربی، با جد و اهتمام دنبال میشود و پولی که میتوانست در خدمت بهروزی خلق خدا باشد، خرج تهدید و تکفیر و ترور و بمبگذاری و ریختن خون مسلمانان و برافروختن آتش کینه های درازمدت می گردد. آنها که قدرت یکپارچه اسلامی را مانع هدفهای خبیثخود میدانند، دامن زدن به اختلافها در درون امت اسلامی را آسانترین راه برای مقصود شیطانی خود یافته اند و تفاوتهای نظری در فقه و کلام و تاریخ و حدیثرا - که طبیعی و اجتناب ناپذیر است - دستاویز تکفیر و خونریزی و فتنه و فساد ساخته اند. نگاه هوشمندانه به صحنه درگیریهای داخلی، دست دشمن را در پس این فاجعه ها به روشنی نشان میدهد. این دست غدّار، بی شک از جهل ها و عصبیتها و سطحی نگری ها در میان جوامع ما بهره برداری میکند و بر روی آتش، بنزین میریزد. وظیفه مصلحان و نخبگان دینی و سیاسی در این ماجرا بسیار سنگین است.

مقام معظم رهبری با اشاره به وضعیت برخی از کشورها یادآور شدند: اکنون لیبی به گونه ای، مصر و تونس به گونه ای، سوریه به گونه ای، پاکستان به گونه ای، و عراق و لبنان به گونه ای درگیر یا در معرض این شعله های خطرناکند. باید بشدت مراقب و در پی علاج بود. ساده اندیشی است که این همه را به عوامل و انگیزه های عقیدتی و قومی نسبت دهیم. تبلیغات غرب و رسانه های منطقه ایِ وابسته و مزدور، جنگ ویرانگر در سوریه را نزاع شیعه و سنّی وانمود می کنند و حاشیه امنی برای صهیونیستها و دشمنان مقاومت در سوریه و لبنان پدید می آورد. این در حالی است که دو طرف نزاع در سوریه، نه سنّی و شیعه، بلکه طرفداران مقاومت ضدصهیونیستی و مخالفان آنند. نه دولت سوریه یک دولت شیعی، و نه معارضه سکولار و ضد اسلامِ آن یک گروه سنّی اند. تنها هنر گردانندگان این سناریوی فاجعه آمیز آن است که توانسته اند از احساسات مذهبیِ ساده اندیشان در این آتش افروزی مهلک استفاده کنند. نگاه به صحنه و دست اندرکاران سطوح مختلف آن، میتواند مسئله را برای هر انسان منصفی روشن کند.

ایشان افزودند: این موج تبلیغات در مورد بحرین نیز به گونه ای دیگر به دروغ و فریب سرگرم است. در بحرین، اکثریتی مظلوم که سالهای متمادی است از حق رأی و دیگر حقوق اساسی یک ملت، محرومند، به مطالبه ی حق خود برخاسته اند. آیا چون این اکثریتِ مظلوم شیعه اند و حکومت جبارِ سکولار، متظاهر به سنی گری است، باید این را نزاع شیعه و سنّی دانست؟ استعمارگران اروپائی و آمریکائی و همپیاله های آنان در منطقه البته میخواهند چنین وانمود کنند، ولی آیا این حقیقت است؟ اینهاست که علمای دین و مصلحان منصف را به تأمل و دقت و احساس مسئولیت فرا میخواند و شناختن هدفهای دشمنان در عمده کردن اختلافات مذهبی و قومی و حزبی را بر همه فرض می سازد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه " نکته پنجم آن است که درستی مسیر نهضت های بیداری اسلامی را از جمله باید در موضعگیری آنان در قبال مساله فلسطین جستجو کرد "، خاطرنشان کردند: از ۶۰ سال پیش تاکنون داغی بزرگتر از غصب کشور فلسطین بر دل امت اسلامی نهاده نشده است. فاجعه فلسطین از روز اوّل تاکنون، ترکیبی از کشتار و ترور و ویرانگری و غصب و تعرض به مقدسات اسلامی بوده است. وجوب ایستادگی و مبارزه در برابر این دشمن حربی و غاصب، مورد اتفاق همه مذاهب اسلامی و محلّ اجماع همه جریانات صادق و سالِم ملّی بوده است.

هر جریانی در کشورهای اسلامی که این وظیفه ی دینی و ملی را به ملاحظه ی خواست تحکّم آمیز آمریکا یا به بهانه توجیه های غیرمنطقی، به دست فراموشی بسپارد، نباید انتظار داشته باشد که به چشم وفاداری به اسلام یا صداقت در ادعای میهن دوستی به او نگریسته شود. این یک محک است. هر کس شعار آزادی قدس شریف و نجات ملت فلسطین و سرزمین فلسطین را نپذیرد یا به حاشیه ببرد و به جبهه مقاومت پشت کند، متهم است. امت اسلامی باید در همه جا و همه وقت، این معیار و شاخصِ نمایان و اساسی را در مدنظر داشته باشد.