اعتدال: دکتر حسن روحانی که پس از حضور ۸ ماهه کاخ ریاست جمهوری توانسته در حوزه توسعه ارتباطات خارجی کشورمان و به کار گیری دیپلماسی فعال، موفق عمل کند، قرار است به زودی به روسیه و ترکیه نیز سفر کرده و برای توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران با این کشورها رایزنی کند.

سفرهای رئیس جمهور به روسیه و ترکیه که با دعوت رسمی مقامات بلند پایه این دو کشور صورت گرفته است، به احتمال فراوان طی ۱۰ روز آینده انجام خواهد شد. بر همین اساس گفته می شود، روحانی قرار است ابتدا در اواخر هفته جاری به روسیه سفر کرده و پس از آن عازم ترکیه شود.

رئیس جمهور کشورمان علاوه بر سفری که طی روزهای اینده به روسیه خواهد داشت، قرار است در مهرماه سال جاری در اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر نیز که در آستاراخان روسیه برگزار می شود، حضور پیدا کند.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه پیشتر درباره حضور رئیس جمهور در اجلاس روسای جمهور کشورهای حاشیه دریای خزر گفته بود که و امضای چندین سند و توافق نامه بین ایران و روسیه در سفر دکتر روحانی به این کشور پیش بینی شده است.

اما زمان سفر روحانی به ترکیه نیز ۱۷ خردادماه جاری یعنی چیزی حدود ۱۰ روز دیگر اعلام شده است و رسانه های ترک زبان نیز موضوع اصلی این سفر را مرتبط با ادامه رایزنی های اردوغان در تهران درباره موضوع انرژی عنوان کرده اند.

روزنامه حریت ترکیه یک ماه قبل به نقل از مقامات آگاه درباره سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به این کشور، نوشت: ایران و ترکیه در نظر دارند، تا در مورد مذاکرات اخیر دو کشور در زمینه مسائل مربوط به انرژی به توافق برسند. همچنین انتظار می رود که دو کشور چندین قرارداد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در یک نشست شورای همکاری به امضا برسانند.

بر اساس این گزارش، مقامات ترکیه و ایران از زمان سفر نخست وزیر این کشور به تهران به مذاکرات در این زمینه ادامه داده اند و تمایل دارند، تا این مذاکرات را از طریق یک نشست شورای همکاری در سطوح بالا نهایی کنند.

نخست وزیر ترکیه به همراه یک هیئت از مقامات عالی رتبه این کشور در اواخر ماه ژانویه به ایران سفر کرد و با مقامات ارشد ایرانی در مورد مسائل مهم دوجانبه و منطقه ای به بحثو تبادل نظر پرداخت. در جریان این سفر، اردوغان خواستار روابط اقتصادی نزدیک تر میان تهران و آنکارا شد و خاطرنشان کرد که کشورش نیازمند منابع انرژی ایران نظیر گاز طبیعی است.

با توجه به شواهد موجود و گزارش مقامات آگاه ترک، دیپلماسی انرژی و یافتن راهی برای افزایش صادرات گاز به دور از ایجاد تنش سیاسی با دوستان، محور این سفر رئیس دولت یازدهم است. لازم به ذکر حل مساله رژیم دریای خزر از دیگر مسایلی است که دولت یازدهم قصد دارد آن را به نفع کشورمان حل و فصل کند و شرایط جدید منطقه فرصت بهتری را برای تیم سیاست خارجی برای دریافت امتیاز بیشتر در حوزه دریای خزر ایجاد کرده است.