خبرگزاری ایسنا: یکی از خط قرمزهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) افشای نام ماموران این سازمان است. سیا با اشاره به تامین امنیت جانی ماموران اش به سختی هویت همکاران خود را فاش می کند. اما اکنون یک اشتباه، اصل سری نگهداشتن اسامی کارکنان سیا را مخدوش کرده است؛ اشتباهی که خشم سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را برانگیخته است، افشای " سهوی " نام رئیس سیا در کابل است.

به گزارش واشنگتن پست، نام این مقام بلندپایه ی اطلاعاتی آمریکایی در کابل به طور غیرعمد به مناسبت دیدار سرزده اوباما از افغانستان در فهرست نمایندگان بلندمرتبه آمریکایی که اوباما را در این سفر همراهی می کنند، آمده است.

بر پایه این گزارش در این فهرست از مامور سیا با عنوان " رئیس پایگاه " که در سیا به جاسوسان بلندپایه اطلاق می شود، یاد شده است. فهرستی که نام ۱۵ تن در آن آمده بود، برای گزارشگرانی که اوباما را در سفر به افغانستان همراهی می کردند، فرستاده شده بود.

اگر چه کاخ سفید به سرعت به این اشتباه پی برد و بار دیگر فهرست به روز شده اسامی را بدون نام مامور سیا یا همان رئیس پایگاه برای گزارشگران ارسال کرد اما در توییتر این " سهل انگاری " از دید کاربران مخفی نمانده و به شدت در مورد آن بحثمی شود. اما نام این مامور تاکنون در خبرها فاش نشده است.

روزنامه واشنگتن پست اشاره می کند که دولت اوباما از نمایندگان رسانه ها درخواست کرده تا برای به خطر نینداختن امنیت این مامور سیا، رازداری کرده و بیش از این اطلاعاتی در این باره افشا نکنند. در گزارش واشنگتن پست سخنی از این که آیا رئیس تیم سیا در کابل در مقام خود باقی خواهد ماند یا نه، نشده است.

این رویداد یعنی فاش ساختن فعالیت های اطلاعاتی یکی از کارمندان سفارت آمریکا توسط دولت ایالات متحده یا نام مامور مخفی، مسئله ای است که به ندرت پیش می آید اما بی سابقه نیست.

به گزارش دویچه وله، در سال ۲۰۰۳ افشای نام رئیس سیا در پاکستان خبرساز شد. این مامور مخفی سیا والری پلیم نام داشت. هویت والری پلیم بعد از آن افشا شد که شوهر او جوزف ویلسون دولت بوش را متهم به دستکاری در اطلاعات جهت جلب پشتیبانی برای حمله به عراق کرد. ویلسون بعدها گفت که افشای هویت همسرش با هدف انتقام از او صورت گرفته است.