ملت ایران: تولید هواپیماهای بدون سرنشین مسلح از انحصار آمریکا خارج شده است و کشورهای زیادی برای ساختن و تملک این پرنده های مرگ می کوشند اما کارشناسان نگران هدف قرار گرفتن پهپادها به وسیله هکرها هستند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اخیرا گزارش داد که کیم جونگ اون، رهبر این کشور شخصا دستور حمله آزمایشی هواپیماهای مسلح بدون خلبان را در یک مانور نظامی صادر کرده است.

هنوز روشن نیست که ادعای کره شمالی واقعی است یا خیر اما یک نکته روشن است: کمتر کشوری که مایل است خود را به لحاظ نظامی قدرتمند نشان دهد، می تواند از دستیابی به پرنده های مرگ خودداری کند. به ویژه کشورهای درآستانه ی صنعتی شدن رقابت شدیدی برای توسعه و تولید هواپیماهای بدون خلبان قادر به حمل موشک آغاز کرده اند.

شکست انحصار آمریکا

در شرایطی که کشورهای زیادی هواپیماهای بدون سرنشین غیرمسلح در اختیار دارند، مالکیت پهپادهای مسلح(پرداتور و ریپر) تاکنون در انحصار ایالات متحده آمریکا بوده است. گذشته از آمریکا، بر اساس گزارش های غیر رسمی امکان مسلح کردن پهپادهای " هرون " اسرائیل هم البته وجود دارد.

کشورهایی که عضو ناتو نیستند، تاکنون به ندرت شانس دستیابی به پهپادهای مسلح را داشته اند اما بی تردید این نوع هواپیماها در آینده ی نزدیک نقشی کلیدی در زرادخانه های جهان خواهند یافت.

براساس گزارش " اشپیگل آنلاین " در حال حاضر کشورهای زیادی روی تولید هواپیماهای بدون سرنشین مسلح کار می کنند: جمهوری خلق چین، در سال ۲۰۱۲ هواپیمای بدون خلبان " وینگ لونگ " را ارائه داد که کپی جمع وجور ریپر آمریکایی است و بسیار ارزان تر از آن. شرکت آویک به عنوان سازنده ی این پهپاد اعلام کرد که خریدار بین المللی هم برای آن یافته است.

شرکت های آلیت و آ. اس. ان چین هم ساخت هواپیماهای بدون سرنشین مسلح سی اچ ۳ و سی اچ چهار را آغاز کرده اند.

تولید پهپاد در امارات متحده، ترکیه، هند و پاکستان


در ماه فوریه امسال، شرکت آدکوم در " امارات متحده عربی " با معرفی پهپاد " یونایتد ۴۰ " توجه جهانیان را به خود جلب کرد. این پهپاد ظاهرا توانایی پرتاب موشک های نمرود(ساخت شرکت آدکوم)، " هل فایر " و " ساید ویندر " آمریکا را دارد. به گفته رئیس آدکوم این شرکت تصمیم دارد در آینده در آمریکا و روسیه نیز هواپیماهای بدون سرنشین جنگی بسازد.

ترکیه، هند، پاکستان و آفریقای جنوبی از کشورهایی هستند که در مسابقه تولید این هواپیماهای مسلح شرکت دارند. پهپادهای ساخت چین، هند، امارات، ترکیه و آفریقای جنوبی قیمتی بسیار پائین تر از پهپادهای آمریکایی خواهند داشت.

خطر هکرها برای پهپادهای ارزان


کارشناسان غربی نگران هستند که در آینده نزدیک پهپادهای مسلح ارزان بازار را پرکنند و احتمالا به دست گروه های خطرناک هم بیافتند. یک نماینده شرکت آلیت چین در گفت وگو با " اشپیگل آنلاین " به صراحت گفته است که هواپیماهای ساخت این شرکت در آسیا و آفریقا هم مشتری دارند.

تهدید بزرگتر به نظر کارشناسان این است که با افزایش تعداد هواپیماهای بدون خلبان ارزان، هکرها بتوانند آن ها را هک کنند و در مسیر هدف هایی خطرناک به کار اندازند. یکی از کارشناسان گفته است: «هرچه هواپیماهای بدون سرنشین ارزان تر باشند، امکان تولید نرم افزارهای استاندارد قابل نفوذ آن ها نیز بیشتر خواهد شد.»

پهپادهای مدرن به شدت آسیب پذیر هستند. سیستم های آن ها دارای اجزای الکترونیک بی شمار و میلیون ها کدهای برنامه ریزی متفاوت هستند. بنابراین تضمین امنیت چنین سیستم هایی تقریبا غیرممکن است.