در حالی که خشونت های ناشی از حمل سلاح در آمریکا، همواره یکی از دغدغه های مردم این کشور بوده و باراک اوباما نیز در سال های اخیر همواره شعارهایی پیرامون وضع قوانین محدود کننده دراین باره داده است، گشایش نمایشگاه انواع سلاح در واشنگتن، در روزهای گذشته یک بار دیگر قدرت صاحبان کارخانه های اسلحه سازی را به رخ آمریکاییان کشید.
هر بار بعد از هر ماجرای تیراندازی و کشتار عده ای از آمریکایی ها باراک اوباما پشت تریبون قرار می گیرد و از لزوم کنترل سلاح سخن می گوید. اما نکته جالب توجه اینجاست که بر خلاف برداشت اولیه از سخنان اوباما، منظور او به هیچ عنوان ممانعت از دسترسی مردم عادی به سلاح نیست. شاهد این مدعا، تاکید او بر حفظ حق حمل سلاح در قانون اساسی آمریکاست. رئیس جمهور آمریکا حتی گفته، هدف از تغییر قانون اسلحه، تعیین مرز برای دارندگان سلاح است. جالب اینکه او از طرح ممنوعیت فروش سلاح های دفاعی حاوی بیش از ۱۰ گلوله، حمایت کرده و خواستار آن شده که دسترسی به روش های درمان خشونت دستکم به همان سادگی دسترسی به سلاح باشد.


طرفداران سلاح در آمریکا می گویند بهترین راه تامین امنیت در مدارس این کشور، مسلح کردن معلمان است. در این میان باید به واقعیت جالب توجهی هم توجه داشت و آن اینکه از زمان تیراندازی مدرسه ابتدایی نیوتاون، میزان فروش سلاح در آمریکا به صورت چشمگیری افزایش یافته است.
در آمریکا حدود سیصد میلیون سلاح وجود دارد. شرکتهای سازنده سلاح و تجهیزات امنیتی در ماههای اخیر به برگزاری کلاسهای آموزش استفاده از سلاح برای معلمان روی آورده اند. این کلاسها برای معلمان آمریکایی رایگان است. معلمان از مدارس ابتدایی و دبیرستان و حتی مهدکودکها در این دوره ها شرکت می کنند و آموزشهای امنیتی می بینند.
مردم آمریکا فکر می کنند که با خرید سلاح می توانند امنیت خود را به گونه بهتری تامین کنند. علاوه بر سلاح، فروش تجهیزات مرتبط با سلاح ازقبیل جلیقه های ضدگلوله نیز در آمریکا در ماههای اخیر افزایش یافته است. تقاضا برای کوله پشتی های ضدگلوله ویژه کودکان نیز افزایش چشمگیری داشته است. والدین نگران فکر می کنند با خرید این کوله پشتی ها می توانند امنیت فرزندانشان را در مدارس ارتقاء بدهند.


انجمن ملی اسلحه که به شدت از سوی تولیدکنندگان سلاح حمایت می شود، از منابع مالی فراوان و قدرت نفوذ و چانه زنی سیاسی فوق العاده ای برخوردار است و هیچ عدولی از حق حمل سلاح را که در قانون اساسی هم تصریح شده، بر نمی تابد. این سازمان امکانات فراوانی برای تبلیغ یا ضد تبلیغ همه کاندیداها دارد و این کار را بر اساس موضع گیری آنها نسبت به مسئله اسلحه انجام می دهد. آنها هوادارانشان را تهییج و مخالفانشان را بدنام می کنند.