جشن جهانی نوروز در کاخ ریاست جمهوری افغانستان با برافراشته شدن پرچم کشورهای حوزه نووز و نواختن موسیقی های محلی و حرکات نمایشی گروه های مختلف با لباس های رنگارنگ که هر یک از سنت و فرهنگ کشورهای حوزه تمدنی نوروز حکایت دارد، آغاز شد.

دسته های مختلف که لباس های سنتی کشورهای گوناگون حوزه نوروز را به تن دارند در جای جای محوطه برگزاری جشن باستانی نوروز در کاخ ریاست جمهوری فغانستان فرا رسیدن بهار را با شعرخوانی شاد باش می گویند و از حاضرین پذیرایی می کنند.

جشن جهانی نوروز هر سال در یکی از کشورهای حوزه نوروز برگزار می شود که نخستین مراسم آن در تهران برگزار شد.

نخستین دوره ˈجشن جهانی نوروزˈ در روز ۷ فروردین ۱۳۸۹ در تهران برگزار شد. در این جشن، رییسان جمهوری ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان و عراق؛ وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و معاون نخست وزیر ترکیه و همچنین سفیران کشورهای حوزه نوروزشرکت کردند.

دومین دوره این جشن نیز در هفتم فروردین ۱۳۹۰ در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد تهران برگزار شد. در این دوره مقر دبیرخانه نوروز در تهران تشکیل شد.

در این جشن رییسان جمهوری ایران، تاجیکستان، عراق، افغانستان، ارمنستان و ترکمنستان، معاون اول، رییس دفتر و مشاور ارشد رییس جمهور ایران، رییس مجلس پاکستان، معاون رییس جمهوری زنگبار، معاونین نخست وزیران ترکیه و آذربایجان، وزرای خارجه لبنان و عمان، وزیر بهداشت، رفاه و خانواده هند، وزیر فرهنگ قرقیزستان، معاون رییس مجلس قزاقستان، دبیرکل سازمان اکو و سفیران ازبکستان و سنگاپور حضور داشتند.

دوره سوم این جشن به پیشنهاد امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان در فروردین سال ۱۳۹۱ در این کشور برگزار شد.

جشن نوروز در چهارمین دوره خود به ترکمنستان رسید و در اول فروردین ۱۳۹۲ رییس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در این جشن به عشق آباد رفت.

حامد کرزیˈ رییس جمهور افغانستان در جشن جهانی نوروز که سال ۱۳۹۲ در ترکمنستان برگزار شد، از سران حوزه تمدنی نوروز دعوت کرد جشن نوروز سال ۱۳۹۳ را در افغانستان تجلیل کنند.

جشن جهانی نوروز پیش از این قرار بود در منطقه خوش آب و هوای پغمان در ۳۰ کیلومتری کابل برگزار شود اما به دلیل تغییرات جوی و مسایل امنیتی و همچنین آماده نبودن این مکان برای پذیرایی از میهمانان خارجی به کاخ ریاست جمهوری افغانستان انتقال یافت.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان صبح امروز با استقبال ˈمحمد کریم خلیلیˈ معاون دوم رییس جمهور و دیگر مقامهای دولت افغانستان برای شرکت در چهارمین دوره جشن جهانی نوروز وارد کابل شد.

ˈمحمد جواد ظریفˈ وزیر امورخارجه، ˈمسعود سطانی فرˈ معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ˈحسام الدین آشناˈ مشاور فرهنگی رییس جمهور کشورمان، دکتر روحانی را در این سفر همراهی می کنند.

روحانی قرار است در حاشیه جشن حوزه نوروز در اجلاس چهارجانبه ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان و همچنین اجلاس در سطح ۸ کشور با حضور ۴ رییس جمهور و ۴ کشور دیگر در سطح وزرای خارجه، معاونان و نخست وزیر شرکت کند.

ˈممنون حسینˈ رییس جمهور پاکستان نیز ساعتی پیش به منظور شرکت در چهارمین جشن جهانی نوروز در افغانستان وارد کابل شد.

ˈامام علی رحمانˈ رییس جمهور تاجیکستان نیز که روز چهارشنبه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و فرهنگی برای شرکت در جشن جهانی حوزه نوروز وارد کابل شد.

رئیسان جمهور این دو کشور در بدو ورود دیدار و پس از امضای ۵ موافقتنامه همکاری در زمینه های سیاسی، فرهنگی، تجاری و حمل و نقل با شرکت در یک نشست خبری مشترک گسترش همه جانبه روابط دو کشور را ضروری دانستند.

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر نوروز را با ۳ هزار سال قدمت در کشورهای ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه، ازبکستان، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، عراق و بسیاری دیگر از کشورها جهان گرامی می دارند.

در سپتامبر سال ۲۰۰۹، نوروز به عنوان میراثفرهنگی توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو) به ثبت جهانی رسید.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در فوریه سال ۲۰۱۰ روز ۲۱ مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان با ریشه ایرانی به رسمیت شناخت و این روز را در تقویم خود جای داد.