مارک زوکربرگ، بنیان گذار «فیس بوک» خطاب بهباراک اوباما، رئیس جمهوریآمریکاگفته از آنچه " جاسوسی دولتی از شهروندان " خوانده شده " خسته و درمانده " شده است.

آقای زوکربرگ روز پنجشنبه(۱۳ مارس - ۲۲ اسفند) در فیس بوک نوشته: " دولت(آمریکا) باید طلایه دار اینترنت باشد نه تهدیدی برای آن. اظهار نظر بنیان گذار بزرگترین شبکه اجتماعی جهان یک روز پس از آن منتشر می شود که گزارشی تازه نشان داده سازمان امنیت ملی آمریکا(ان. اس. ای) از فیسبوک نماها در ساخت بدافزارهای اینترنتی سود برده است.

او در یاد داشت خود آورده: " وقتی مهندسان ما سخت تلاش می کنند تا امنیت(فیسبوک) را بالا ببرند، تصور ما این است که داریم از کاربران در برابر تبه کاران حفاظت می کنیم نه دولت. آنها(دولت آمریکا) باید شفاف تر عمل کنند وگرنه، مردم بدترین حدس و گمان ها را در این باره متصور خواهند شد. "

اطلاعات مربوط به برنامه های گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی از شهروندان آمریکا و جهان، نخستین بار با افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند سابق نهادهای اطلاعاتی آمریکا، برملا شد. در میان هزاران مدرک و سند افشا شده توسط آقای اسنودن، آمده بود ان. اس. ای به طریقی به حسابهای کاربران ۹ شبکه بزرگ اجتماعی و ارتباطی در اینترنت دسترسی دارد.

شرکت هایی که در این اسناد نام آنها ذکر شده بود عبارتند از: گوگل، فیس بوک، یاهو، اسکایپ، ای. او. ال، اپل، یوتیوب، پل تاک و مایکروسافت. پس از انتشار این مدارک، فیس بوک، یاهو، لینکدین، گوگل، اپل، مایکروسافت، توییتر و ای. او. ال به اتفاق گروهی تشکیل دادند که ماموریت آن " اصلاحات در نظارت دولتی " تعریف شده است. این گروه خواستار تغییرات گسترده و ساختاری در برنامه های نظارتی و اطلاعاتی دولت آمریکا شده است.