کاترین اشتون با بیان اینکه توافق موقتی بین ایران و ۱ + ۵ درباره موضوع هسته ای بسیار اهمیت دارد، ابراز امیدواری کرد که این توافق به نتیجه برسد و گفت: هدف ما رسیدن به توافق است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای دیدار با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است پس از دیدارش با محمدجواد ظریف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وی ضمن تشریح موضوعات مورد بحثدر این مذاکرات گفت: ما قبلا ملاقات هایی با یکدیگر داشتیم و مباحثی در مورد مذاکرات هسته ای انجام داده ایم. اولین بار است که در تهران موضوعات را به صورت دوجانبه با هم مذاکره می کنیم. به عنوان رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دعوتی که به تهران شدم و به خاطر احترامی که صورت گرفت و مذاکرات مفیدی که داشتیم تشکر می کنم.

اشتون گفت: فرصتی بود که با یکدیگر در مورد موضوعات مورد نگرانی دو طرف گفت وگو کنیم، درباره وضعیت اسفناک در سوریه، آینده افغانستان، مبارزه علیه مواد مخدر و همچنین برخی مسائل حقوق بشر و آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا مذاکراتی انجام دادیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز خرسندی از اینکه با رئیس جمهور کشورمان دیدار خواهد کرد گفت: در این دیدار موضوعات دوجانبه مورد بررسی قرار می گیرد و مباحثبسیار مهمی بحثمی شود.

وی همچنین گفت که روزگذشته به مناسبت روز بین المللی زنان با جمعی ازفعالان زن ایرانی دیدار کرده و آن را باعثافتخار بزرگی دانست که درباره موضوعات مربوط به زنان با زنان ایرانی گفت وگو داشته است.

اشتون همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه مردم ایران مساله غنی سازی را حق خود می دانند، آیا دیدگاه شما درباره حق غنی سازی چیست؟ گفت: می خواهم شما را به توافق موقتی که در ژنو داشتیم ارجاع دهم، باید آن توافق نامه را بررسی کرد که ما در آن چطور صحبت کردیم و چگونه جلو رفتیم، این توافق به شما نشانه هایی خواهد داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: آقای ظریف و تیم مذاکره کننده ایران را به خاطر کاری که انجام دادند تحسین می کنم. من ۴ سال است دارم در این باره با ایران مذاکرات می کنم این توافقنامه بسیار مهم است اما نه به اهمیت راه حل جامع. به هر حال این بحثها موضوعات چالش برانگیزی است و ضمانتی ندارد اما با حمایت مردم ایران و کارهایی که دو طرف انجام می دهند قطعا امیدواریم که به توافق برسیم. هدف ما رسیدن به توافق است.