اشتون که برای نخستین بار در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی از اتحادیه اروپا به تهران سفر کرده است، در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد مورد استقبال سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه قرار گرفت.

کاترین اشتون و محمد جواد ظریف پس از این دیدار قرار است در نشست مطبوعاتی مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ دهند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دعوت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به ایران سفر کرده است.

در سفر مسوول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، قرار است ابعاد مختلف روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا و موضوع هسته ای مورد بحثو گفتگو قرار گیرد.

اشتون را در این سفر هلگا اشمید معاون وی و نیز استفان کلمنت دستیار ویژه اش و نیز مایکل مان سخنگوی وی همراهی می کنند.

براساس اعلام وزارت امور خارجه، اشتون قرار است در مدت حضور در ایران علاوه بر دیدار با با ظریف وزیر امور خارجه ایران با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری و علی لاریجانی رییس مجلس نیز دیدار و گفت و گو کند.

وی همچنین دیداری با علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و برخی دیگر از مقامات کشورمان داشته باشد.

پیش از این، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، گسترش روابط اتحادیه اروپا با ایران را از مهم ترین محورهای سفر این مسوول اتحادیه اروپا عنوان کرد.

وی درباره برنامه سفر خانم اشتون اظهارداشت: مسوول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا ظهر یکشنبه یک ناهار کاری با وزیر امور خارجه خواهد داشت.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با مقامات ایرانی به اصفهان سفر می کند و روز دوشنبه را در این شهر برای بازدید از آثار تاریخی آن به سر می برد.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا اشتون که نماینده ۱ + ۵ است در این سفر درباره موضوع هسته ای به طور ویژه با مقامات ایرانی گفت و گو می کند، گفت: طبیعتا بحثهسته ای نیز در مذاکرات مطرح خواهد شد.