به گزارش اختصاصی ملت ایران دبیر کل سازمان ملل در مصاحبه ای در روز شنبه اظهار داشت که سومین آزمایش هسته ای و نیز اقدامات جنگ افروزانه کره شمالی کاملا غیر قابل قبول است.

وی با اشاره به اینکه دولت پیونگ یانگ باید به فکر رفاه مردم خود باشد، خواستار برقراری صلح بین دو کره شد.

کره شمالی روز پنج شنبه با یک اقدام هسته ای پیش دستانه آمریکا را مورد تهدید قرار داد و موجب متوقف شدن آتش بس میان پیونگ یانگ و واشنگتن شد. این آزمایش اتمی در پی واکنش به قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل بود که با هدف هرچه بیشتر منزوی کردن کره شمالی به تصویب رسیده بود.

بان کی مون که سابقا وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز بوده است، در مصاحبه با مجله ی اتریشی " پروفایل " تصریح کرد: " من این قضیه را کاملا غیر قابل قبول و به عنوان یک چالش برای جامعه بین المللی می دانم " وی گفت که قبلا بارها با رهبر کره شمالی درباره لزوم برون رفت از شرایط سخت اقتصادی و تمرکز بر رفاه مردم کره صحبت کرده است.

وی همچنین با تأکید بر گفتگو و تبادل نظر مسالمت آمیز میان دو کره اظهار داشت: " در حال حاظر بحران انسانی جدی در کره شمالی وجود دارد و بسیاری از مردم از سوء تغذیه رنج می برند. انتخاب اخیر رئیس جمهور کره جنوبی فرصت خوبی خواهد بود تا رهبران دو کره به بحثبرای کاهش تنش در شبه جزیره کره و آشتی ملی بپردازند و نیز زمینه های اتحاد را فراهم کنند. "

کره شمالی به طور رسمی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز شنبه را که خواستار پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته ای این کشور بود، رد کرد. چین نیز ضمن درخواست آرامش اعلام کرد که تحریم ها راه حل " اساسی " برای حل و فصل تنش ها نیست.