به گزارش ملت ایران سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه ی روسیه بیان داشت که " به طور قطع " سقوط بشاراسد، رئیس جمهور سوریه، انتخاب روسیه برای حل بحران نخواهد بود.

وی در مصاحبه با خبرنگار بی بی سی افزود: " روسیه در بازی تغییر رژیم سوریه شرکت نخواهد کرد. "

" همبستگی ملی سوریه " به عنوان اصلی ترین گروه مخالفین، مصرانه خواستار برکناری اسد پیش از هر گونه مذاکره برای برقراری صلح در این کشور است.

آقای لاوروف از هفته ی پیش وارد لندن شده است تا با ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه ی بریتانیا راجع به مسائل بین المللی به گفتگو بنشیند.

هر دو کشور می گویند گفتگو در باب بحران سوریه را در صدر دستور کار جلسات خود قرار داده اند. روسیه بر طبق معمول سالها، به عنوان متحد نزدیک دولت سوریه بوده و بزرگترین تأمین کننده ی تسلیحات نظامی برای ارتش این کشور بوده است.

آقای لاوروف می افزاید هنگامی که در مذاکرات چند جانبه بر سر راه مصالحه آمیز برای حل بحران سوریه توافق به عمل آمد، نظر روسیه برای کنار گذاشتن آقای اسد در این راهکار پرسیده نشد.

وی می افزاید: " من تنها می توانم بگویم، تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی سوریه را اداره کند در اختیار ما نیست و این تنها خود مردم سوریه اند که می توانند در این خصوص تصمیم گیری کنند. "

وی در پاسخ به این سوأل که آیا روسیه گزینه ی برکناری آقای اسد را نیز مد نظر داردیا نه، بیان داشت: " قطعاً این گونه نیست. ما وارد بازی تغییر رژیم نخواهیم شد و روسیه مخالف هرگونه مداخله ی خارجی در کشمکش های داخلی کشور ها است. "

آقای لاوروف ضمن اشاره به وجود زمینه های مشترک در خواسته های دو کشور برای برقراری صلح و دموکراسی در سوریه افزود: " ما تنها می خواهیم مردم سوریه بتوانند آزادانه روش اداره ی کشورشان را انتخاب کنند و این موضع ثابت روسیه از زمان شروع بحران سوریه تا به امروز بوده است. "