به گزارش اختصاصی ملت ایران بنا به گفته واتیکان، پاپ بندیکت شانزدهم چند ماه قبل عمل جراحی برای تعویض باتری دستگاه تنظیم ضربان قلبش انجام داده است اما این موضوع تاثیری بر تصمیم اخیر پاپ نداشته است. فردریک لامبردی روز سه شنبه به رسانه ها اعلام کرد که پاپ یک عمل جراحی ساده انجام داده است ولی بر تصمیم پاپ برای استعفا تاثیر گذار نبوده است.


جیمز بایس از نیویورک گزارش داد که پاپ سال گذشته قبل از سفر به کوبا تصمیم گرفته بود که از سمت خود کناره گیری کند.

در برخی از گزارشها آمده است که پاپ به خاطر ضعف جسمانی و بیماری استعفا می دهد گرچه پاپ گفت کهولت سن مانع از آن میشود که وظایفش را انجام دهد. به گفته نزدیکان پاپ عمل جراحی باعثشد که او این سوال را از خود بپرسد که آیا می تواند کشتی سن پیتر را سکانداری کند یا نه؟
پاپ ۸۵ ساله در سالهای اخیر از بیماری و ضعف جسمانی رنج می برد گرچه واتیکان همواره تاکید داشته که پاپ با وجود سن بالا هیچ گونه بیماری ندارد.
کاردینال جوزف راتزینگر اعلام داشت که پاپ در سالهای اخیر دچار ضعف بینایی شده و عملکرد قلبش ضعیف شده است و همچنین در ناحیه پا و زانو دچار آرتروز شده و بر راه رفتن وی تاثیر گذاشته است.

واتیکان درباره جانشین پاپ اعلام کرد که پاپ بندیکت شانزدهم در انتخابات جانشین خود دخالتی نخواهد داشت و درباره جانشین خود تا کنون چیزی نگفته است.