تظاهرات ضد آمریکایی در سالگرد گشایش بازداشتگاه گوآنتانامو مقابل سفارت آمریکا در لندن

فعالان سیاسی و حقوقی انگلیس به مناسبت فرارسیدن یازدهمین سالگرد احداثبازداشتگاه گوانتانامو تظاهراتی را مقابل سفارت آمریکا در لندن برگزار کردند.

خبرنگار شبکه العالم از لندن گزارش داد، فعالان سیاسی و حقوقی انگلیس پس از برگزاری این تظاهرات با سر دادن شعار " همه راه ها به گوانتانامو منتهی می شود " از مقابل سفارتخانه های ۵ کشور از جمله افغانستان، ترکیه و پرتغال گذشتند و از دولت های این کشورها به علت شکنجه و تحویل بازداشت شدگان به مسئولان بازداشتگاه گوانتانامو انتقاد کردند.

" ژان لامبرت " عضو پارلمان اروپا در مصاحبه با خبرنگار العالم گفت: فعالیت بازداشتگاه گوانتانامو مغایر با قوانین بین المللی حقوق بشر است.

لامبرت افزود: کشورهای مختلف بازداشت شدگان را بدون محاکمه، برای حبس به بازداشتگاه گوانتانامو تحویل می دهند.

تظاهرکنندگان مقابل سفارت آمریکا در لندن که برای نشان دادن آلام بازداشت شدگان گوانتانامو لباس زندانیان را پوشیده و غل و زنجیر به خود بسته بودند، توقف یکصد و ۶۶ زندانی بازداشتگاه گوانتانامو و آزادی همه آنان را خواستار شدند.

" عایشه مانیار " هماهنگ کننده برنامه " آزادی زندانیان گوانتانامو " در لندن در مصاحبه با العالم تأکید کرد: یازده سال سکوت یا دروغگوئی یا بهانه تراشی درباره بازداشتگاه گوانتانامو زندانیان این بازداشتگاه را به این وضع اسف بار رسانده است.

مانیار با درخواست از دولت انگیس برای آزاد کردن " شاکر عامر " تبعه این کشور از بازداشتگاه گوانتانامو افزود: اکثر زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو بی گناه هستند و هیچ اتهامی به آنها وارد نشده است.

تظاهرکنندگان از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به علت عمل نکردن به وعده خود مبنی بر بستن بازداشتگاه گوانتانامو انتقاد کردند.