ملت ایران:«پارک گئون های» که دیروز به عنوان نخستین رئیس جمهور زن کره‌جنوبی انتخاب شد، بزرگ‌ترین دختر «پارک چونگ لی» رئیس جمهور اسبق کره‌جنوبی است که ۳۳ سال پس از آنکه کاخ ریاست‌جمهوری را ترک کرد، هم اکنون به عنوان اولین رئیس‌جمهور زن کره‌جنوبی به آن باز می‌گردد.

دختری که رئیس جمهور شد +عکس

پارک که فوریه آینده ۶۱ ساله می‌شود مسیر طولانی را برای رسیدن به این پست طی کرد.

وی به عنوان سیاستمداری که به اصول و ارزش‌ها پایبند است شناخته شده است و همین عامل سبب شد تا رای‌دهندگان به سوی وی جذب شوند.

پارک گئون های ۱۵ سال به عنوان نماینده در مجمع ملی فعالیت کرده و چندین کار برجسته سیاسی در دوران فعالیت خود به دست آورده که از آن جمله می‌توان به تاسیس شهر مرکزی «سجونگ» اشاره کرد.

پنج دوره نماینده بودن و همچنین رهبری حزب محافظه‌کار ساینوری در چندین دوره بحران، ‌توانایی وی به عنوان رئیس و رهبر داخلی این حزب را به خوبی نمایان کرد.

البته منتقدان، موضوع تاریخی حکومت ۱۸ ساله پدرش بر کره‌جنوبی را از جمله نقاظ ضعف وی عنوان کرده‌اند. همچنین ضعف ارتباط برقرار کردن میان اعضای حزب و عموم مردم از دیگر نقاط مورد انتقاد وی یاد می‌شود.

وی در سال ۱۹۵۲ به دنیا آمد و در سال ۱۹۶۴ و اندکی پس از کودتای نظامی در کره‌جنوبی و زمانی که پدرش قدرت را در این کشور در دست گرفت، وارد کاخ ریاست جمهوری شد.

پارک گئون های پس از طی مراحل تحصیل در سال ۱۹۷۰ در رشته مهندسی الکترونیک وارد دانشگاه سئول شد، رشته‌ای که در آن زمان برای زنان بسیار غیر عادی بود.

پس از فارغ‌التحصیلی و در سال ۱۹۷۴ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت اما اندکی بعد و در پی کشته شدن مادرش در حادثه سوء قصد به پدرش، به کشور بازگشت.

پس از آن، ۵ سال به عنوان بانوی نخست کره‌جنوبی فعالیت کرد تا آنکه در سال ۱۹۷۹، رئیس اطلاعات وقت کره‌جنوبی، پدرش را از قدرت سرنگون کرد.

پس از آن، ۱۸ سال را به دور از انظار عمومی سپری کرد، ‌مدت زمانی که وی خیانت بسیاری از نزدیکان پدرش را شاهد بود و تحمل کرد.

در آن زمان وی بخش عمده‌ای از زمان خود را به خواندن کتاب‌های تاریخی و فلسفی سپری کرد تا آنکه در سال ۱۹۹۷ بار دیگر به دنیای سیاست بازگشت و به عضویت حزب بزرگ ملی در آمد.

به عنوان یک زن مجرد که هرگز ازدواج نکرده است، پارک اعلام کرده که وی با کشورش ازدواج کرده و تعهد داده که همواره به خشنودی مردمش فکر کند.

فارس