ملت ایران: ادامه بازتاب های رزمایش گسترده «ولایت ۴» در ایران، اعزام واحدهای مین روب جدید آمریکا به منطقه خلیج فارس، ادامه ادبیات جنگ طلبانه رژیم صهیونیستی به رغم انتخاب مجدد اوباما در آمریکا، درگذشت یک کودک ایرانی مبتلا به هموفیلی بر اثر کمبود دارو و سفر معاون وزیر خارجه روسیه به ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، امروز در ادامه بازتاب اخبار مربوط به رزمایش «مدافعان آسمان ولایت ۴»، روزنامه «چاینا دیلی» به جدیدترین تحولات این رزمایش پرداخته است. این روزنامه اشاره می کند که در جریان رزمایش مشترک ارتش و سپاه پاسداران ایران، طیفی از موشک ها مورد آزمایش قرار گرفته و از دستاوردهای نظامی ایران رونمایی شده است. چاینا دیلی با اشاره به گستره ۸۵۰ هزار کیلومتر مربعی این رزمایش، آن را معادل نیمی از مساحت ایران معرفی کرده و به حضور شمار بسیار زیادی از نیروهای نظامی در آن پرداخته است. خبر مربوط به آزمایش سامانه موشکی «اس ۲۰۰» نیز که روز گذشته انجام گرفت، از جمله مواردی است که درباره این رزمایش مورد توجه این روزنامه قرار گرفته است.

در همین حال، روزنامه «نیویورک تایمز» از اعزام واحدهای جدید مین روب ایالات متحده به منطقه خلیج فارس خبر داده است. به نوشته این روزنامه، نیروی دریایی آمریکا تعداد بیشتری از فناوری جدید و ناشناخته مین روبی خود را در خلیج فارس به کار گرفته و در همین حال، دو واحد جدید مین روبی نیز در این منطقه ایجاد کرده است. بر اساس این گزارش، اقدام جدید آمریکا در راستای موازنه بخشی به تأکید جدید آمریکا بر منطقه آسیا - اقیانوسیه از یک سو و ادامه حضور نظامی در منطقه خاورمیانه به منظور مهار ایران است. این روزنامه فناوری های مین روب جدید آمریکا را، تجهیزاتی رباتیک معرفی کرده که از قابلیت شناسایی و از میان بردن مین ها برخوردار هستند.

سایت نشریه «نشنال ژورنال» آمریکا در مطلبی به بررسی انتخاب مجدد اوباما و تأثیر احتمالی آن بر موضع رژیم اسرائیل نسبت به ایران پرداخته است. بر اساس این مطلب، ۷۰ درصد کارشناسان امنیتی که توسط نشنال ژورنال مورد مصاحبه قرار گرفته اند، اظهار داشته اند که به عقیده آن ها، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم ادبیات تهاجمی خود و تأکید بر احتمال اقدام نظامی علیه ایران را کنار نخواهد گذاشت. در بخشی از این مطلب به نقل از یکی از این کارشناسان آمده ادبیات جنگ طلبانه نتانیاهو علیه ایران، اکنون به مسئله ای حیثیتی برای وی تبدیل شده و امکان رها کردن این روند از سوی وی بسیار اندک است.

اما روزنامه انگلیسی «گاردین»، خبر تأسف برانگیز درگذشت یک کودک ایرانی مبتلا به هموفیلی بر اثر کمبود دارو که در نتیجه تحریم ها اتفاق افتاده را مورد توجه قرار داده است. این روزنامه مستقیماً اشاره می کند که محدودیت های تجاری و تحریم های وضع شده از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا، عامل اصلی کمبود داروهای خاص در ایران است. جالب آنکه به دلیل عمق این فاجعه، این روزنامه انگلیسی که عموماً با سیاست های دولت انگلیس همسوست، جایی برای توجیه نیافته و صرفاً به ارائه گزارش از این موضوع بسنده کرده؛ اما تنها در یک جا مدعی شده تحریم ها به طور مستقیم صادرات دارو را هدف قرار نداده و این، از اثرات جانبی تحریم های غرب به شمار می رود.

در نهایت، خبرگزاری فرانسه از سفر «سرگئی ریابکف»، معاون وزیر خارجه روسیه به ایران خبر داده است. ریابکف که نمایندگی روسیه در مذاکرات ۱ + ۵ با ایران را نیز بر عهده دارد، روز گذشته ضمن سفر به ایران، با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور دیدار کرده است. به نوشته این خبرگزاری، ریابکف گفته به رسمیت شناختن حق غنی سازی اورانیوم برای ایران، نمی تواند پیش شرط مذاکرات باشد؛ بلکه می تواند به عنوان یکی از محورها مورد مذاکره قرار بگیرد. ریابکف چند روز پیش از انجام مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا نیز استقبال کرده بود.