ایسنا: یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرگزاری فرانسه گفت که ایران باید این پیام را درک کند که لازم است برای پاسخ دادن به نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌یی خود تلاش بیشتری انجام دهد.

وی گفت: ‌ امیدوارم ایران به وضوح این پیام را درک کند و در خصوص محتوای آن با ما وارد تعامل شود.

آمانو که از سال ۲۰۰۹ تا کنون مدیریت آژانس را به عهده گرفته است افزود: این هدف ماست. برای ایران، همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نفع‌شان است.

مدیرکل آژانس در رابطه با ایران گفت: نمی‌خواهم ضرب الاجل تصنعتی تعیین کنم. نمی‌خواهم بگویم که همه کارها را انجام داده‌ام.

وی اظهار کرد: در عین حال گفت‌وگو برای گفت‌وگو هدف نیست. من نمی‌خواهم دچار دور باطل شوم. ما باید به نتایج ملموسی برسیم.

وی ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و البته خود من، قاطعانه به گفت‌وگو متعهدیم. ما در حال تشدید گفت‌وگو هستیم. من بر این باورم که راه‌حل مساله هسته‌یی ایران از طریق گفت‌وگو است.

آمانو این را که گفته می‌شود مدیرکل آژانس عروسک خیمه‌شب‌بازی غرب است و آژانس مغرضانه عمل می‌کند رد کرد.

سایت افشاگر ویکی‌لیکس براساس اسناد منتشره خود گزارش کرده بود که آمانو در خصوص هر تصمیم استراتژیکی جانب آمریکا را می‌گیرد.

آمانو گفت: من به همه دولت‌های عضو نزدیک هستم. آمریکا یکی از اعضای بسیار مهم است. ایران نیز عضو مهمی است و آنچه ما انجام می‌دهیم باید در جهت منافع ایران باشد.

وی ادعا کرد: ایران به تعهداتش به طور کامل عمل نمی‌کند. من در تلاشم با نهایت شفافیت یافته‌هایم را منعکس کنم؛ اگر به نظر می‌رسد که این(یافته‌ها)، کاملا خشک و خشن است به دلیل واقعیت‌هاست.

این دیپلمات ۶۵ ساله ژاپنی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در وین گفت که برای عهده‌دار شدن مدیریت آژانس برای دور بعدی نیز آمادگی دارد و افزود که جهان نباید با وجود بهبودهایی که از فاجعه فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ تا کنون حاصل شده است، راحت بنشیند.

وی افزود: من از سلامت خوبی برخوردارم که می‌توانید آن را مشاهده کنید. من به دنبال شغل جدیدی نیستم و برای دور بعدی آمادگی دارم.

آمانو درباره ایمنی هسته‌یی نیز گفت که دو حوزه‌ای که کشورها باید در آن تلاش بیشتری داشته باشند، بهبود آمادگی برای حوادثسخت و اطمینان از تنظیم‌گرهاست.

وی با اشاره به حادثه فوکوشیما در ژاپن گفت: یکی از درس‌هایی که از حادثه ژاپن گرفتم این بود که متاسفانه نهاد تنظیم کننده به قدر کافی مستقل نبود و بنابراین نظارت کافی نبود.

آمانو ادامه داد: ‌ حادثه فوکوشیما دایچی زنگ بیدارباشی برای همه ما بود. بسیاری از نیروگاههای برق هسته‌یی اکنون برای موارد اضطراری آمادگی بهتری دارند. مطمئنا ایمنی تقویت شده است. امروز هیچ‌کس تردیدی ندارد که ایمنی حرف اول را می‌زند.