ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران به اختلاف نظر کارشناسان بانکی و نمایندگان مجلس درباره تفکیک روسای مجامع بانک‌های تخصصی اشاره کرد و گفت: در دوره های پیشین با تجربیات دو گانه‌ای پیرامون انتخاب روسای مجمع بانک‌های تخصصی، به ویژه بانک‌های تجاری روبه رو بوده‌ایم.

وی هر یک از این تجربیات را نتیجه نظرات کارشناسان عنوان کرد و افزود: موافقان و مخالفان طرح تعیین ریاست مجامع بانکهای تخصصی به وزرای ذیربط و مسئول، استدلال‌ها و نقطه نظراتی دارند، که باید در محلی کارشناسی مورد ارزیابی و دقت نظر مسئولان مربوطه قرار گیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: مخالفان این طرح بر این باورند که سیاست گذاری و تامین منافع و اختصاص اعتبارات لازم کلیه بانک‌ها در شورای پول و اعتبار بانک مرکزی به تصویب می‌رسد در نتیجه روسای مجامع بانک‌ها نقش چندانی در سیاست گذاری بانک‌های متبوع خود ندارند.

ندیمی همچنین خاطرنشان کرد: اما موافقان طرح مذکور، حضور وزیر مربوطه بانک‌های تخصصی در عالی‌ترین سطح تصمیم‌گیری این بانک‌ها را موجب هم سویی فعالیت‌های وزارتخانه با بانک‌های مسئول می‌دانند.

بدین جهت بررسی نظرات هر دو گروه مستلزم بررسی و شناخت بیشتر درون مایه‌های اقتصادی آنهاست.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان به تبیین دیدگاههای خود در این زمینه پرداخت و تصریح کرد: به نظر بنده اولویت اصلی نظام بانکی کشور در حال حاضر رفع مشکل کمبود و برون رفت منابع و اعتبارات از سیستم بانکی است لذا در مرحله نخست باید به راهکارهایی برای معضلاتی نظیر خالی شدن بانک ها از منابع مالی، برداشت‌های بی رویه بانک مرکزی از سایر بانکها، عدم تراز سپرده و تسهیلات بانک ها و… پرداخت.