موج بزرگی از خشم مسلمانان علیه تولید فیلم توهین‌آمیز نسبت به پیامبر اکرم(ص) توسط یک یهودی اسرائیلی در ایالات متحده، آمریکایی‌ها را شدیدا نگران کرده است.

به گزارش «تابناک»، سام باسیل، اسرائیلی ۵۶ ساله مقیم کالیفرنیای آمریکا، نقش تهیه‌کننده، کارگردان و نویسنده این فیلم سخیف ۱۲۰ دقیقه‌ای را ایفا کرده است. وی مدعی شده است برای ساخت این فیلم بودجه ۵ میلیون دلاری با کمک یکصد یهودی ناشناس تهیه کرده است.

فیلم، یک سال پیش و در تابستان سال ۲۰۱۱ با شرکت ۵۹ بازیگر و ۴۵ نفر عوامل ساخته شده است. باسیل فیلم را فیلمی سیاسی دانسته است. وی مدعی شده است که ایالات متحده، نیرو و هزینه فراوانی را در جنگهای عراق و افغانستان از دست داده است ولی او قصد دارد با ایده‌ها بجنگد. وی پس از شروع اعتراضات مسلمانان مخفی شده است.

فیلم با نشان دادن قسمتی درباره درگیری‌های مذهبی در مصر و خشونت علیه اقلیت مسیحی قبطی در این کشور آغاز می‌شود و سپس به عربستان در صدر اسلام می‌رود و به شدت به پیامبر اکرم(ص) و دین اسلام توهین می‌نماید.

ادعا شده است که ظاهرا قسمت‌هایی از این فیلم از سال ۲۰۱۱ در اینترنت منتشر شده است اما دوبله شدن آن به زبان عربی باعثشده است که توجه مردم مصر به آن جلب شود. تری جونز کشیش دیوانه آمریکایی اعلام کرده است که به مناسبت سالگرد حادثه یازده سپتامبر، قطعه‌ای ۱۳ دقیقه‌ای از این فیلم را در کلیسای خود نمایش خواهد داد.

در کنار کشیش جونز، از «عصمت زقلمه» رییس دولت خودخوانده قبطی(هیئت عالی حکومت قبطیان مهاجر در آمریکا) و «موریس صادق» وکیل قبطی دادگستری به عنوان حامیان معنوی این فیلم نام برده شده است.

در واکنش به انتشار این فیلم، موج بزرگی از اعتراضات در کشورهای اسلامی آغاز شده است. در مصر، سفارت آمریکا در ابتدا با توسل به حق آزادی بیان سعی در توجیه این کار داشت اما بعدا آن را محکوم ساخت. هزاران مصری، شامگاه سه‌شنبه در اطراف سفارت آمریکا تجمع کرده و پرچم این کشور را پایین کشیده و آتش زدند.

مردم مصر امروز نیز در برابر سفارت آمریکا در قاهره تجمع کردند. به سبب ارتباط بعضی از قبطیان تندرو با ساخت این فیلم، بیم آن می‌رود که آتش خشونت‌های مذهبی در این کشور شعله‌ور شود. محمد مرسی و هشام قندیل رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر مصر نیز فیلم را محکوم کرده و خواستار اقدام علیه عوامل آن شده‌اند. بعضی احزاب مصری، ار زئیس‌جمهور خواسته‌اند که سفر خود به آمریکا را لغو کند.

در بنغازی در شرق لیبی، به ساختمان کنسولگری ایالات متحده حمله شد و پس از فرار سفیر آمریکا از این محل، وی با شلیک راکت توسط افراد گروه انصارالشریعه به سوی اتومبیل حامل وی به همراه سه نفر دیگر کشته شد.

در واکنش به این حادثه سفارت‌های آمریکا در سراسر جهان، تدابیر امنیتی خود را بنا به دستور اوباما به شدت افزایش داده‌اند. یک تیم مخصوص متشکل از حدود ۵۰ نظامی ویژه آمریکایی برای حفاظت از سفارت آمریکا به لیبی فرستاده شده‌اند و از همه آمریکاییهایی که برای انها دلیلی اضطراری وجود ندارد خواسته شده است که کشورهای شمال آفریقا را ترک کنند.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به این حادثه، تاکید کرده است قطعا کسانی که سفیر آمریکا در لیبی را کشتند محاکمه خواهند شد. یگال پالمور سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل نیز، ارتباط دولتش با این فیلم را رد کرده است.

مردم کشورهای شمال آفریقا و از جمله تونس و الجزایر نیز دست به تظاهرات زده‌اند. در تونس، پلیس به سوی مردمی که در اطراف سفارت امریکا جمع شده‌اند گاز اشک‌آور شلیک کرده است. تظاهرات‌کنندگان قصد ورود به سفارت آمریکا را داشتند. در خارطوم پایتخت سودان نیز عده‌ای در مقابل سفارت آمریکا دست به تظاهرات زدند.

حامد کرزای رئیس‌جمهور افغانستان به منظور جلوگیری از شدت گرفتن اعتراضات مردم افغانستان دستور داده است که وب‌سایت یوتیوب در این کشور فیلتر شود. در غزه مردم به نشانه اعتراض پرچم آمریکا را به آتش کشیدند. حزب‌الله لبنان ضمن محکوم کردن ساخت چنین فیلمی خواستار وضع قوانین علیه چنین اقداماتی شده است. اخوان‌المسلمین اردن نیز خواستار اقدامات مردمی و ملی شده است.

پیش از این، ۵ تن از سفرای آمریکا در کشورهای مختلف در زمان ماموریت خود به قتل رسیده‌اند که آخرین آنها آدولف دابس بوده است که در سال ۱۹۷۹ در افغانستان کشته شده است. پیش از آن، سفیر آمریکا در لبنان در سال ۱۹۷۶، سفیر آمریکا در قبرس در سال ۱۹۷۴، سفیر آمریکا در سودان در سال ۱۹۷۳ و سفیر آمریکا در گواتمالا در سال ۱۹۶۸ به قتل رسیده‌اند.

بعد از قتل سفیر آمریکا در قبرس در سال ۱۹۷۴، حادثه کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی دومین باری است که یک سفیر آمریکا در جریان تظاهرات در اطراف اماکن دیپلماتیک آمریکا کشته می‌شود.

شاید این حادثه را بتوان تا حدی با قتل گریبایدوف سفیر روسیه در ایران در ژانویه ۱۸۲۹ مقایسه کرد که در جریان آن، مردم خشمگین از تعدی‌های روسها، به سفارت روسیه حمله کرده و هر کس را یافتند، به قتل رساندند.

در واکنش به آن حادثه و برای سرد کردن آتش خشم نیکلای اول، فتحعلی‌شاه فرستاده‌ای را با نامه عذرخواهی و الماسی بزرگ به دربار تزار روس فرستاد. این بار هرچند، حکومت لیبی به سرعت از آمریکا عذرخواهی کرد، اما احتمالا آتش خشم مردمی که علاوه بر سرخوردگی سیاسی و اجتماعی، بنا به دلایل مذهبی هم از آمریکا عصبانی هستند به راحتی سرد نخواهد شد.