فارس: منابع آگاه در شهر ریاض پایتخت عربستان از نشانه‌های بروز شکاف در گارد ملی عربستان و سرپیچی گروهی از نیروهای این گارد از سرکوب نمازگزاران خبر دادند.

منابع آگاه در گفت‌وگو با هفته نامه المنار چاپ فلسطین اظهار داشتند: نشانه‌های شکاف و چند دستگی در دستگاه گارد ملی سعودی از انفجار اوضاع در درون صفوف این گارد خبر می‌دهند.

این منابع افزودند: تنش شدیدی بر گارد ملی عربستان بویژه در برخی پایگاههای نظامی در منطقه الشرقیه این کشور سایه افکنده است.

وی تصریح کرد: این تنش درپی خودداری یک تیپ از گارد ملی عربستان از سرکوب نمازگزاران که بعد از ادای فریضه نماز در جمعه گذشته علیه رژیم آل سعود شعار می دادند، بروز کرد.

به گفته منابع آگاه، این خودداری تیپ گارد ملی عربستان درحالی صورت گرفت که هفته گذشته همین تیپ در راستای اجرای فرامین نظامی در عملیات سرکوب شرکت کرده بود و این خودداری باعثشد تا مسئولان پایگاه نظامی، تیپ یاد شده را بر اساس بند " سرپیچی و عدم اجرای دستورات " مورد پیگرد و بازخواست قرار دادند.

این منابع در ادامه گفت‌وگوی خود با المنار تصریح کردند: هفت افسر تیپ یاد شده که از اجرای دستورات برای سرکوب معترضان خودداری کردند، بازداشت شدند و آنها هم اکنون تحت بازجویی و شکنجه قرار دارند.

برپایه این گزارش، این تیپ نظامی گارد ریاست جمهوری که برای برخورد با اعتراضات مردمی در منطقه الشرقیه فراخوانده شده بود، جزو نیروهای کمکی وزارت کشور سعودی هستند و همچنین شبه نظامیان قبیله ای نیز در درون گارد ملی خدمت می کنند که هنوز به استخدام درنیامده اند و مامور ویژه مقابله با هرگونه تلاش برای تهدید رژیم آل سعود هستند.