ملت ایران، به گزارش خبرنگار قدس آنلاین از بجنورد، ستان اظهار داشت: از این میزان اعتبار ۲۴ میلیارد ریال جهت احداثراههای مرزی، ۳۳ میلیارد ریال برای احداثساختمان و بیش از ۱۰ میلیارد ریال نیز برای سایر امورات عمرانی تخصیص می یابد.
وی افزود: ساختمان ستاد فرماندهی مرزبانی استان نیز در صورت حل مشکل زمین مقرر است، در هفته ناجا در مرکز استان گلنک زنی شود و در مدت مشابه سال آینده بخشی از آن به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: عدم مشخص شدن حریم قانونی مرز خراسان شمالی با کشور ترکمنستان از جمله مشکلات مرزبانی است. و در برخی از موارد، کشاورزان تا نقطه صفر مرزی برای انجام اموری مانند کشاورزی و عدم آشنایی با خطوط مرتکب نقص مرزی می شوند.

عزیزی گفت: با توجه به وجود ۳۰۱ کیلومتر مرز مشترک در این استان با کشور ترکمنستان، مرزهای خراسان شمالی از امن ترین مرزهای کشور است.
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی خراسان شمالی افزود: طی چهار ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد افزایش مهار احشام و ۷۱ درصد دستگیری مترددین غیر مجاز رشد داشته است.

سرهنگ عزیزی با اشاره به اینکه طی این مدت عبور مواد مخدر از مرزهای استان وجود نداشته گفت: عبور مواد مخدر در مرزهای استان به صفر رسیده است.
وی به ایجاد بازارچه مرزی از سوی مرزنشینان همسایه اشاره کرد و افزود: این بازارچه به علت عدم توجیه اقتصادی و مناسب نبودن راهای مواصلاتی ایجاد نمی شود و این امر با آمادگی ایران در دست پیگیری قرار دارد.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی خراسان‌شمالی همچنین با اشاره به اینکه قوانین مرزی مربوط به ۴۰ سال قبل است، گفت: قوانین موجود مرزی اکنون بازدارنده نیست، از این رو باید در مفاد این قوانین تجدیدنظر شود.
وی تهیه قانون جامع مرزی را مورد اشاره قرار داد و افزود: ‌ این طرح اکنون در مرحله بررسی مجلس قرار داشته که با تایید شورای نگهبان از مشکلات مرزی به خاطر بازدارندگی کاسته خواهد شد.
عزیزی از مجلس خواست تا نسبت به رسیدگی به طرح جامع مرزی که راهگشای مشکلات مرزها بوده تسریع کند.
عزیزی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مرزبانی استان را ملاقات‌های منظم مسئولان مرزبانی دو کشور ایران و ترکمنستان در محدوده خراسان‌شمالی عنوان کرد.
وی اظهار کرد: ‌ این ملاقات مرزبانی بین مرزبانان درجه یک و درجه دو انجام و در تعامل و ارتقای امنیت مرزها تأثیر بسزایی داشته است.
فرمانده مرزبانی خراسان‌شمالی تصریح کرد: ‌ طی امسال نیز تاکنون چند مورد ملاقات مرزی با کشور مقابل انجام شده که نتایج خوبی را داشته است.
عزیزی در ادامه شمار ساکنان مرزهای این استان را ۱۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: ‌ ۶۰ هزار نفر از این تعداد در مناطق مرزی راز و جرگلان و ۴۰ هزار نفر در سایر مناطق مرزی استان سکونت دارند.
وی اظهار کرد: ‌ ۱۲۳ روستای مرزی در عمق نوار مرزی قرار داشته که از این تعداد ۳۰ روستا در حوزه مرزبانی قرار دارد.
فرمانده مرزبانی خراسان‌شمالی عمده کار مرزنشینان در استان را پرورش اسب اصیل ترکمن، بافت فرش و کشاورزی عنوان کرد و گفت: با وجود سکونت اقوام ترک، کرد، ترکمن، تات در مرزهای این استان، شاهد همزیستی مسالمت‌آمیز این اقوام هستیم.