شبکه خبری " پرس. تی‌. وی " با اعلام این خبر به نقل از یک مقام مسوول در استان آذربایجان شرقی ایران افزود: مدارک و اسناد به دست‌آمده نشان می‌دهد که شهریار حاجی‌زاده و فرید حسین‌اف با هدایت سرویس اطلاعاتی آذربایجان MTN، وارد ایران شده بودند؛ آن‌ها ماموریت داشتند تا تعدادی از معترضان داخلی را هم‌سو با مقاصد خود و در راستای جدایی‌طلبی به کار گیرند. بنا بر این گزارش، «روش مورد استفاده دو تبعه آذری بازداشت شده، همان روشی محسوب می‌شود که اسراییل(رژیم صهیونیستی) مدت‌هاست برای اجرای آن در تلاش است. تحریک و حمایت عناصر افراطی در جمهوری آذربایجان، پرداخت بودجه و در اختیار گذاشتن تجربیات و آموزش این عوامل و در نهایت اعزام هدفمند آن‌ها به ایران، موجب افزایش تنش‌های سیاسی بین دو کشور ایران و آذربایجان شده است.»

این گزارش حاکی است که این دو فرد «با پوشش یک موسسه فرهنگی و با دعوت‌نامه‌ای جعلی که از سوی رابط ایرانی‌شان برایشان ارسال شده بود، وارد ایران شدند» و «در راستای ماموریت خود، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات و تصویربرداری از اماکن خاص کرده‌اند.»

بر اساس این گزارش، «در سال‌های اخیر، جمهوری آذربایجان به محلی مناسب برای تردد و ترانزیت جاسوس‌ها و تروریست‌ها، به کشورهای ثالثتبدیل شده است.»

منبع: خبرگزاری ایسنا