«مرضیه افخم» امروز(سه شنبه) در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در مورد محتوای تماس تلفنی جان کری با دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران اظهارداشت: خبری در این زمینه منتشر شده است اما با توجه به محدودیت ها همه اخبار قابل انتشار نیست.

وی افزود: در مجموع، این تماس تلفنی درباره تحولات مربوط به برنامه اقدام مشترک و تحولات آخر هفته گذشته بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری این که وزیر امور خارجه آمریکا با وزیر امور خارجه ایران تماس گرفت، خاطرنشان کرد: در این تماس نارضایتی ایران از روند برنامه کارشناسی و جزئیات اجرایی شدن برنامه اقدم مشترک ابراز شد.

افخم تصریح کرد: دکتر ظریف با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تماس تلفنی داشت و این تماس ها در روند کار عادی و طبیعی محسوب می شود.

عراقچی با اشتون و هلگا اشمیت دیدار کرده است

وی همچنین درپاسخ به سوالی درمورد دیدار روز گذشته عباس عراقچی یکی از اعضای تیم هسته ای ایران با کاترین اشتون گفت: دکتر عراقچی با اشتون و هلگا اشمیت معاون وی دیدار کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: این دیدارها و گفت و گوها در چارچوب روند مذاکرات کارشناسی و اجرای برنامه اقدام مشترک انجام می شود و طرفین درباره از سرگیری مذاکرات در سطوح بالاتر دیدار و گفت و گو می کنند.

افخم یادآور شد: در ادامه دیدارها جزئیات بیشتری از آنها منتشر می شود.

امیدواریم مذاکرات کارشناسی در آینده نزدیک از سر گرفته شود

در ادامه این نشست، خبرنگاری از سخنگوی وزارت امورخارجه پرسید: باتوجه به مذاکره تلفنی دکتر ظریف با جان کری و همچنین دیدار امروز اشتون با عراقچی آیا برنامه ای برای از سرگیری مذاکرات در سطح کارشناسی و بالاتر وجود دارد؟

افخم نیز با بیان این که در تماس ها و تبادل نظرهای بین طرف ها به اجرای برنامه اقدام مشترک توجه می شود، گفت: مذاکراتی که امروز انجام می شود و همچنین رایزنی هایی که دکتر ظریف داشته است همه در این مجموعه است.

وی ادامه داد: زمان بندی های بعدی باید با تفاهم طرفین مشخص شود و امیدواریم که مذاکرات کارشناسی در آینده نزدیک از سر گرفته شود.

افخم با بیان این که در روند مذاکرات بین ایران و ۱ + ۵ تماس ها و گفت و گوها طبیعی است، اضافه کرد: رسانه ها به این توجه داشته باشند کاری با ابعاد مختلفی به این نقطه رسیده است، وی یادآور شد: لازم است طرفین با رایزنی های مستمر نسبت به حفظ آن توجه ویژه داشته باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار امیدواری کرد مذاکرات کارشناسی در اولین فرصت برگزار شود و پیرو آن طرفین برای تعیین زمانبندی جدید برای انجام مذاکراتی در سطوح بالاتری به توافق و تفاهم برسند.

روح کلی بیانیه شورای وزیران اتحادیه اروپا سازنده است

خبرنگار ما سوال کرد که شب گذشته شورای وزیران اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد بخشی از تحریم های ایران لغو خواهد شد و آن را منوط به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تعلیق غنی سازی ۲۰درصد دانست، آیا تمام تحریم هایی که در برنامه اقدام مشترک به آنها اشاره شده است را در بر می گیرد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: متن را ما هم مشاهده کرده ایم، در این بیانیه تحریم هایی که در برنامه اقدام مشترک آمده قید شده است.

افخم تصریح کرد: این مطلب بسیار روشن بوده است بنابر این در بحثگام اول انتظار داریم که طرفین نسبت به پایبندی و حفظ تفاهمات و اجرای دقیق و درست اقدام مشترک گام بردارند.

وی افزود: روح کلی بیانیه اتحادیه اروپا مفید و سازنده است و ما استقبال این اتحادیه از برنامه اقدام مشترک را امیدواریم در صحنه عمل و اجرا آن را شاهد باشیم و این استقبال در حوزه عمل متبلور شود و نتایج خود را نشان دهد.

وی خاطر نشان کرد: انشاالله اتحادیه اروپا بتواند به تعهدات خود در اجرای برنامه مشترک عمل کند بنابراین در این مرحله استقبال کلی را نشان از آمادگی اتحادیه اروپا برای گام برداشتن در مسیر اول ارزیابی می کنیم که باید شاهد اجرایی شدن و عملی شدن آن باشیم.

انتظار داریم یک روز مشخص برای اجرای برنامه اقدام مشترک تعیین شود


سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره بیانیه شب گذشته اتحادیه اروپا و برداشت های متفاوت ایران و ۱ + ۵ در مورد برنامه اقدام مشترک گفت: مذاکرات در حال انجام است و همان گونه که مسوولان بارها اعلام کردند، مذاکرات دارای پیچیدگی ها و سخت های خاص خود است.

افخم، مسیر مذاکرات را نیز دشوار و رسیدن به تفاهم را کار مشکلی دانست.

وی با بیان این که مسایل و مشکلات نباید به معنای زیرسوال بردن اصل موضوع تفسیر شود، تصریح کرد: سختی مذاکرات در نزدیک کردن مواضع دو طرف با تکیه بر احترام متقابل و اصول است.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امورخارجه افزود: این موضوع بخشی از مذاکرات کارشناسان در وین بوده و بر سر زمانبندی اجرای برنامه مشترک گفت و گو داشتند.

افخم خاطرنشان کرد: به نظر ما تعیین یک روز خاص قسمت اصلی کار است.

هرگونه تحریم جدید مرگ برنامه اقدام مشترک خواهد بود

وی در پاسخ به این سوال که از نظر وزارت امورخارجه ارتکاب به چه اقدامی از سوی ۱ + ۵ به معنای نقض توافق ژنو تلقی می شود؟ گفت: از کلیدی ترین بحثهایی که به عنوان تعهدات طرف های مقابل در اقدام مشترک نام برده شده است اعمال نکردن به تحریم جدید هست.

افخم تصریح کرد: ما هم قبلا اعلام کرده ایم هرگونه تحریم جدید به منزله مرگ تفاهم و برنامه اقدام مشترک است.

وی با اظهار امیدواری درباره پایبندی جدی در حفظ برنامه اقدام مشترک از سوی طرف های مقابل، افزود: امیدواریم با حسن نیت، روح کلی حاکم بر برنامه اقدام مشترک را حفظ کنند و اقدامات سازنده برای اجرایی شدن آن را در پیش بگیرند.

ضرورت اقدام مشترک جامعه جهانی در مبارزه با تروریسم

در ادامه این نشست خبری، همچنین خبرنگار ایرنا به انفجارهایی علیه اتباع ایرانی در لبنان و عراق اشاره کرد و پرسید آیا ارتباطی بین این حملات تروریستی وجود دارد؟

افخم نیز گفت: روح تروریسم در همه جای دنیا به هم پیوسته است و اقدامات تروریستی اقداماتی خارج از منطق است.

وی ادامه داد: شاید استمرار این بحثهایی که گفتید به طور مستقیم ارتباطی وجود نداشته باشد اما ما نگرانی خود را نسبت به بحثتروریسم در سطوح کلی اعلام کرده ایم مبنی بر این که تروریسم نمی تواند محدود به یک کشور و منطقه باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد لازم است جامعه جهانی به عنوان یک معضل جهانی به آن نگاه کند و اقدام مشترک جدی انجام شود.

افخم ادامه داد: تروریست در همه حال و در هر نقطه از جهان محکوم است و این موضعی است که جمهوری اسلامی ایران به طور اصولی بارها مخالفت خود را اعلام و همچنین بر ضرورت اقدام جمعی از سوی جامعه جهانی تاکید کرده است.

وی، خطاب به کشورهای حامی تروریست گفت: این کشور ها باید بدانند ماهیت این پدیده ضد انسانی و ضد بشری محدود به یک نقطه نخواهد بود و این خطری است که مجموعه جامعه جهانی راتهدید می کند.

تاکید بر همکاری بیشتر دولت افغانستان برای تامین امنیت مرزها و اتباع ایرانی


سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درمورد واکنش وزارت خارجه در قتل یکی از اتباع ایرانی در افغانستان، گفت: متاسفانه ما هم این خبر را دریافت کردیم.

وی یادآور شد: موضوع اتباع دو طرف که البته مشکلات طرف افغانستانی درمورد تعداد جمعیت و ورود غیر قانونی به ایران بیشتر است و در مواردی هم بحثاتباع ایرانی مطرح است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در حوزه کنسولی به ویژه در حوزه اداره کل ایرانیان موضوع رسیدگی به وضعیت اتباع ایرانی، تعیین سرنوشتشان وحل مشکلات و دسترسی های کنسولی را پیگیری می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اظهار تاسف از بروز چنین اتفاقاتی، تاکیدکرد: از دولت افغانستان خواستیم که نهایت همکاری و مساعدت را در زمینه تعیین وضعیت، ایجاد امنیت در مرزها و مساعدت هایی که بایستی از آن سمت انجام شود، پیگیری کند.

افخم اضافه کرد: امیدوار هستیم که در آینده شاهد وقوع چنین اتفاقات تلخی نباشیم و در هر حال نهادهای ذیربط در دو طرف، نسبت به موضوع حساس هستند.

وی اظهارامیداوری کرد باتوجه به موارد تلخی که پیش آمده است، اقدامات و اهتمام بیشتری را در این زمینه شاهد باشیم.

حضور ایران در ژنو۲ منوط به دعوت و بدون پیش شرط است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات حسین شیخ الاسلام مشاور امور بین الملل رییس مجلس شورای اسلامی مبنی بر این که ایران برای مذاکرت ژنو۲ دعوت شده است، گفت: طبق اخبار موجود هنوز کشورها دعوت نشده اند.

افخم ادامه داد: روز گذشته این خبر منتشر شد که دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرده است که ارسال دعوتنامه احتمالا آغاز می شود.

وی با تاکید بر این که هنوز از هیچ کشوری برای شرکت در این اجلاس دعوت نشده است، افزود: ضمن این که جمهوری اسلامی ایران هم بارها اعلام کرده است آماده کمک به حل بحران سوریه است.

وی ادامه داد: چنانچه از ایران برای شرکت در نشست ژنو ۲ دعوت شود، مشارکت خواهیم داشت و معتقدیم برای ایجاد امنیت و حل بحران سوریه باید اقدامات در چارچوب کارهای سیاسی انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که حضور جمهوری اسلامی ایران در برنامه تنظیم شده و نشست بین المللی منوط به تعیین پیش شرطی نیست، تصریح کرد: ما هیچ پیش شرطی را نمی پذیریم.

وزارت خارجه تعیین وضعیت مفقود الاثرهای دوران جنگ را در دستور کار دارد

افخم درمورد وضعیت نامشخص شماری از اسرای ایرانی در دوران جنگ تحمیلی نیز گفت: این موضوع همیشه مورد توجه وزارت امور خارجه و همه نهادها و ارگان های ذیربط داخلی بوده و در تمامی گفت و گوها و دیدارها با مسوولان عراقی این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

وی یادآور شد: روند این اقدامات نتایجی در برداشته و شناسایی ها نیز انجام شده است، در مناطق جنگی با همکاری گروه های تفحص، اجساد شهدا جستجو می شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: در حوزه های کارشناسی هم برای تعیین وضعیت شهدا و مفقود الاثرها یا هر اطلاعاتی که بتواند به پایان نگرانی خانواده ها و بسته شدن پرونده آنان کمک کند وزارت امور خارجه این موضوع را در دستور کار خود دارد.

افخم با بیان این که اجر خانواده شهدا با خداوند بزرگ است، اظهار امیدواری کرد این نگرانی های قابل درک، پایان یابد.