خبرگزاری فرانسه در گزارشی از برلین به قلم یانیک پاسکه به معرفی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پرداخت و نوشت: مرکل ۵۹ ساله دختر کشیش پروتستانی اهل آلمان شرقی کمونیست که امروز سه شنبه با احراز کرسی صدراعظمی آلمان برای سومین بار نشان خواهد داد شایسته عنوان قدرتمندترین زن جهان است.

او که ریاست اتحادیه دموکرات - مسیحی آلمان را بر عهده دارد یکی از رهبران اروپایی است که در خارج از خاک کشورش بسیار مورد انتقاد قرار دارد. مرکل امروز سه شنبه تقریباً سه ماه بعد از برگزاری انتخابات در این کشور در ۲۲ سپتامبر و پس از بحثو گفتگوی بسیار با رقبای سوسیال - دموکرات خود همچون دور نخست دوران صدراعظمی اش، ریاست ائتلاف بزرگ دولت را در دست خواهد گرفت.

او که به خاطر دفاع از سیاست های ریاضتی اش با القابی نظیر صدراعظم آهنین و موتی(به معنای مامان در زبان آلمانی) خوانده می شود در اوج بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی توانست اطمینان آلمانی ها را به خود جلب کند.

با این همه، مرکل محافظه کار در کشورهای جنوب اروپا با انتقادهای شدیدی مواجه بود و مردم و مسئولان این کشورها او را مسئول ریاضت های اقتصادی و اجتماعی می دانند که با هدف احیای روند رقابت اقتصادی به این کشورها تحمیل شد. تظاهرکنندگان خشمگین یونانی، پرتغالی و اسپانیایی در خیابان های آتن، لیسبون و مادرید همواره تصاویری از مرکل را با سبیل هیتلری با خود حمل می کردند و او را در شعارهایشان نازی می خواندند.

با این حال آنگلا مرکل که در بخش اعظمی از سال های صدراعظمی اش عنوان قدرتمندترین زن جهان را از سوی نشریه آمریکایی فوربس از آن خود کرده است اطمینان می دهد برلین در جستجوی هیچ نوع برتری یا سلطه طلبی در اتحادیه اروپا نیست.

آنگلا دوروتی با نام فامیل کاسنر به دنیا آمد. او که یکی از علاقمندان پر شور و حرارت کاترین دوم روسیه بود در زبان روسی و ریاضیات بسیار باستعداد بود و رویای کودکی اش این بود که روزی پاتیناژ هنری را به طور حرفه ای دنبال کند.

او نخستین زنی است که صدراعظمی آلمان را در دست گرفت و بعد از مارگارت تاچر نخست وزیر اسبق انگلیس اولین زنی است که هدایت یک کشور بزرگ اروپایی را در اختیار گرفته است.

استقامت و تحمل بالای او در اجلاس های سران اروپا در بروکسل و عشق او به هنر اپرا سبب شده است که عده ای به او لقب ملکه شب داده اند.

او در کشورش آلمان از محبوبیتی برخوردار است که از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون بی سابقه است.

اسکار نیدرمایر کارشناس مسائل سیاسی می گوید: او به نوعی مادر ملت است. مثل همه آدم ها به نظر می رسد. در دوران بحران مالی مدافع منافع آلمان بود. همه این مسائل او را بسیار آرام جلوه می دهد و همین مسئله سبب رضایت مردم است.

رقبای مرکل از این که شیوه مدیریتی او روز به روز است و به ادعای آن ها فاقد بینش سیاسی است انتقاد می کنند ولی مرکل مدعی عملگرایی است. وی از تغییر جهت های ۱۸۰ درجه ای برای مثال در زمینه مسائل هسته ای هراسی ندارد.

آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۰ میلادی تصمیم گرفت عمر فعالیت های نیروگاه های هسته ای آلمان را افزایش دهد اما چند ماه بعد، پس از آن که نیروگاه هسته ای فوکوشیمای ژاپن در مارس ۲۰۱۱ میلادی دچار سانحه شد اعلام کرد تا سال ۲۰۲۲ میلادی آلمان نیروگاه های هسته ای خود را برخواهد چید.

گرد لانگوت زندگی نامه نویس مرکل او را انسان مرموزی توصیف می کند که از سال های زندگی در دوران خودکامگی آلمان شرقی آموخته است چطور اندیشه های خود را پنهان نگهدارد.

او در شهر هامبورگ در شمال آلمان متولد شد اما به واسطه شغل پدرش که کشیش بود در آلمان شرقی بزرگ شد و پرورش یافت.

آنگلا مرکل در رشته فیزیک دکترا گرفت و فعالیت های سیاسی اش را همزمان با فروریختن دیوار برلین آغاز کرد. هلموت کهل صدراعظم وقت آلمان در سال ۱۹۹۰ میلادی او را کشف کرد. کهل که او را دخترک می نامید در دوران صدراتش دو وزارتخانه محیط زیست و زنان را به وی واگذار کرد.

در سال ۲۰۰۰ میلادی بود که رسوایی مالی در صدر اتحادیه دموکرات - مسیحی ها این فرصت را برای آنگلا مرکل فراهم کرد ریاست این حزب بزرگ را بر عهده گیرد.

آنگلای پروتستان، بدون فرزند و مطلقه که نام خانوادگی مرکل را از شوهر نخست خود حفظ کرده است هم اینک همسر یک شیمیدان مشهور است که به خاطر شهرت او در سایه قرار گرفته است. مرکل ریاست حزبی در آلمان را بر عهده دارد که به طور سنتی متعلق به کاتولیک ها بوده و مردان آلمان غربی بر آن سلطه داشته اند. به هر صورت، او موفق شده است همه رقبای بالقوه خود را از میدان خارج کند.

آنگلا مرکل به خاطر شیک پوش نبودنش که همواره با کت و شلواری در یک مدل در ده ها رنگ مختلف در ملاعام ظاهر می شود بارها مورد تمسخر قرار گرفته است.

درباره زندگی خصوصی اش بسیار رازدار است با این حال گهگاه می توان او را در برلین حتی زمانی که در حال خرید از فروشگاه کوچک مواد غذایی است دید.